1. سلام. مدت هاست که در این وبلاگ نمی نویسم. اما آیا چیزی نمی نویسم یا اینجا نمی نویسم؟ خب از پیش از انتخابات سال 92، با توجه به فعالیت انتخاباتی تمایلی به نوشتن یادداشت یا فعالیتی با موضوعات فرعی نداشتم. البته چند یادداشت به اندازه ی انگشتان یک دست در آن مقطع نوشتم.

  اما بعد از راه اندازی انصاف نیوز، یادداشت ها و تحلیل های بسیاری بدون نام در آن منتشر شد تا همین 4 ماه پیش که به توقیف موقت درآمد و مراحل دادسرا و دادگاه طی شده است و در انتظار گشایش دوباره ی سایت و صدور حکم هستیم.

  در این مدت، چند مصاحبه و یادداشت و تحلیل داشته ام که فقط 3 - 4 تا از یادداشت ها که الان پیدایشان کردم را در وبلاگ می گذارم به عنوان نمونه!

  البته این را هم بگویم که فیسبوک و شبکه های اجتماعی موبایلی واقعا دست و پای آدم را برای نوشتن یادداشت های وبلاگی و رونق آن می بندد. با این حال یادداشت چیز دیگری است و حتما مانند گذشته به نوشتن ادامه خواهم داد.

  مشاهده نظرات

 2. این یادداشت در بهار نیوز منتشر شده است:

  آنها که وضعیت زندان‌هاي كشور را به هر طریق و دلیلی درک کرده‌اند، گشایش‌هایی که در اثر به زندان رفتن برخی شخصیت‌های سیاسی– فارغ از قضاوت درباره‌ی حکم آنها - در وضعیت زندان‌ها به وجود می‌آید تایید می‌کنند، هر چند منصفانه باید گفت که جهت‌گیری وضعیت زندان‌ها هم همواره رو به بهبود بوده است.

  یکم:
  چند مثال می‌تواند به باز شدن موضوع کمک کند. مهدی خزعلی، فرزند آیت الله خزعلی عضو مجلس خبرگان رهبری، در سال‌های اخیر بارها به دليل فعاليت هاي سياسي به اوین رفته است. ملاقات با زندانی از جایی انجام می‌شد که پله‌های فراوانی داشت. پدر یکی از زندانیان که از آشنایان بود به دلیل پله‌های فراوان بارها قید ملاقات با فرزندش را زد اما مادر آقای خزعلی به دلیل مشکلی مشابه توانست با ماشین به داخل زندان برود و فرزندش را ملاقات کند؛ خود آیت الله هم برای ملاقات او همینطور به داخل زندان رفت. حالا در مواردی برای ملاقات کسانی که مشکل مشابه دارند امکان متفاوت فراهم می‌شود.

  علی اکبر جوانفکر، مشاور رسانه‌ای آقای احمدی‌نژاد در جایگاه ریاست دولت بود که همزمان با یکی از سفرهای خارجی او در سال آخر دولتش، بازداشت و برای اجرای حکم به زندان اوین رفت. آقای احمدی‌نژاد که تا آن زمان هیچ وقت نگران وضعیت زندان‌ها نبود یا از او موضع‌گیری در این باره نشنیده بودیم، یکهو دلواپس شد که در زندان‌ها چه می‌گذرد و درخواست کرد که از زندان اوین بازدید کند. او و جریان نزدیک او در آن مقطع بارها درباره‌ی وضعیت زندان‌ها پیگیری می‌کردند. هر چند بازدید او محقق نشد اما این موضوع «بازدید رییس جمهور از زندان» به بحث گذاشته شد و شاید روزی محقق شود.

  محمدرضا رحیمی، تا همین دو سال پیش معاون اول احمدی‌نژاد در ریاست جمهوری بود اما چند ماهی است که در زندان اوین در حال سپری کردن محکومیت است. او در این مدت چند بار به مرخصی‌های قابل توجه آمده، یک بار به دلیل وضعیت بیماری همسرش و یک بار پس از درگذشت همسرش. مرخصی اول پس از 10 روز از بازداشت او بود؛ اتفاقی که برای همه‌ی زندانیان اتفاق نمی‌افتد و علی رغم برخی انتقادات، کاری بسیار انسان دوستانه بود و می‌توان امید داشت که برای همه‌ی زندانیانی که مشکلی مشابه در خانواده‌ی آنها وجود داشته باشد، تکرار و به رویه تبدیل شود.

  مهدی هاشمی، فرزند آیت الله هاشمی نزدیک به یک ماه است که برای اجرای محکومیت به اوین رفته است. او قبل از ورود به اوین در بیانیه‌ای، حکم را ناعادلانه خواند و علی مطهری نماینده‌ی مردم در مجلس، این نظر او را حق طبیعی یک محکوم خواند. در روزهای اخیر خبر به همراه داشتن مقادیری سکه و موبایل در داخل زندان هم با استدلال‌های حقوقی وکلای او مواجه شده است. شاید تا دیروز کسی نمی‌دانست که به همراه داشتن موبایل طبق قانون هم حق یک زندانی می‌تواند باشد، حتی دسترسی به اینترنت و دیگر وسایل ارتباطی. این حقوق با طرح در افکار عمومی به تدریج به گشایش وضعیت زندانیان می‌انجامد.

  دوم: رسیدگی به اتهامات و همینطور زندانی شدن شخصیت‌های سیاسی یا نزدیکان و وابستگان مقامات و شخصیت‌ها، بازتاب خوبی در افکار عمومی دارد. البته شاید جماعتی هم بگویند که «ببین وضع به کجا رسیده که به خودشان هم رحم نمی‌کنند» یا کسانی بگویند که قبلا متخلفان در این سطح نبودند. اما بازخورد اصلی آن این است که برخورد و رسیدگی به اتهامات کسانی که قابل دسترسی فرض نمی‌شدند، اعتماد به جمهوری اسلامی و دستگاه قضا را بالا می‌برد.

  امروز دیگر کسی نمی‌گوید که فلان کس از رسیدگی مصون است و هیچ گاه پایش به دادگاه باز نخواهد شد. حتی سعید مرتضوی که زمانی دادستان تهران بود هر روز به دادگاه می‌رود و مجبور شده که به رسانه‌هایی که خود روزگاری بسیاری از آنها را بسته بود، پاسخ بدهد و در دادگاه سین جیم شود. یا محمود احمدی‌نژاد که زمانی هر کاری خواست کرد، حالا دو معاونش را در اوین می‌بیند و خودش هم پرونده‌ی قطوری دارد و در انتظار دادگاه است.

  البته شاید بگویید که اینقدر گل و بلبل هم نیست، اما قبول می‌کنید که تاثیر بر افکار عمومی به نسبت خوب بوده و این راه بازگشت ناپذیر است. برای همین هم هست که حالا کسانی خواسته‌هایی را برای رسیدگی به اتهامات دیگر شخصیت‌ها یا مسوولین و وابستگانشان را تقریبا به راحتی و بدون واهمه یا حداقل راحت‌تر از گذشته مطرح می‌کنند و احتمال رسیدگی به آنها دیگر غیرطبیعی جلوه نمی‌کند. به همین نسبت، این احساس در خود کسانی که امروز مسوولیتی دارند یا منسوب به شخصیت‌ها یا مسوولین هستند ایجاد شده که شاید روزی نوبت رسیدگی به کارنامه‌ی اعمال آنها فرابرسد. این احساس، نوعی بازدارندگی از خطا می‌تواند ایجاد کند و تا همینجا هم می‌توان بازتاب آن را دید.

  این را اضافه می‌کنم که چون تعداد رسیدگی به اتهامات چنین افرادی زیاد نبوده، قضاوت در مورد تاثیر سیاست بر نتیجه‌ی دادگاه‌ها هنوز کمرنگ نشده و شاید یکی از راه‌کارها، بالا بردن شفافیت از جمله غیرعلنی نشدن دادگاه‌های رسیدگی به پرونده‌های اینچنینی باشد؛ از جمله پرونده‌ی مهدی هاشمی که با عنوان متهم و محکوم، نه تنها ابراز رضایت کرده، بلکه خود، خانواده و وکیلش تقاضای پخش فیلم دادگاه از تلویزیون را هم درخواست کرده‌اند.

  چهارم: چه کسی فکر می‌کرد که روزی دختر و پسر آیت الله هاشمی رفسنجانی به هر دلیلی چه با دلایل کافی و یا غیرکافی – به اوین برود؟ یا پسر آیت الله خزعلی یا معاونان اول و اجرایی آقای احمدی‌نژاد یا مشاور رسانه‌ای او؟

  فارغ از این اتفاق، نوع واکنش‌های نزدیکانشان بسیار مهم است. نوع واکنش آیت الله هاشمی به اجرای حکم زندان برای فائزه و مهدی بسیار قابل تامل و البته قابل تحسین است. شاید تا پیش از این بسیاری می‌گفتند که مگر هاشمی می‌گذارد که دختر و پسرش را زندانی کنند؟ اما همه دیدند که به راحتی پذیرفت و قهر نکرد یا کنار نکشید. البته این که رایزنی‌هایی کرده‌اند، شاید کرده باشند و این غیرطبیعی نیست ولی اصل پذیرش و آرامشي است كه به چشم آمده است.

  مشاهده نظرات

 3. توضیح: این یادداشت در تاریخ 7 شهریور 94 در سایت بهار نیوز منتشر شد:

  اصلاح‌طلبان و اعتدالگراها نیازمند آرامش و ثبات‌اند

  درباره‌ی آقاصادق خرازی چند نکته به نظرم می‌رسد که با سانسورهایی می‌نویسم:
  یک «انصاف»: در نقد او و حزب ندا باید منصف بود، نقد غیرمنصفانه باعث شده که کسانی روی لج بیافتند. پیشنهاد می‌کنم که هر کسی نقدی دارد، آن را در یک پاراگراف بنویسد؛ نقدی که مو لای درزش نرود.

  دو «زیپ»: پارسال تابستان به یکی از اعضای ارشد ندا گفتم که دور او را خط بکشند تا حاشیه نشود، گوش نکردند و حالا با گاف «لیست»، هم از درون ندا نقدهای شدید شده و هم از بیرون و مجبور به استعفا شد؛ هر چند که ماندنی شده چون منافع ماندنش فعلا بیشتر است. اعضای ندا او را یک اسپانسر می‌دیدند و البته شخصیتی در ارتباط با مسوولین. او فعال سیاسی نبود، با کسانی فامیل بود یا فامیل شد و دیپلمات شدندش را مدیون همین ارتباط بود اما در سیاست مو از ماست بیرون خواهند کشید و این حوزه با زندگی او همخوانی ندارد. بهزاد نبوی می‌گفت «برای موفقیت در سیاست باید سه زیپ رو بست». غیرسیاسی‌ها شاید به این‌ها دقت کامل نداشته‌اند. آدم گاف‌دار، می‌تواند مورد کنترل دربیاید!

  سه «لیست»: آن تیتر روزنامه‌ی جوان برای ماجرای لیست ادعایی، شیطنت‌آمیز بود، البته حرفش مبهم بود ولی چون نیت سنج نداریم، نمی‌توان نظر قطعی داد، مگر این که لیست ادعایی را همانطور که وعده داده منتشر کند. طبیعی است که اگر کسی در آن سوی آب با آن وری‌ها زد و بند کند و امکاناتی بگیرد و بعد بخواهد همچنان اصلاح‌طلب محسوب شود، اشتباه گرفته است...

  فقط یک پرانتز باز کنم: آقای خرازی! همین شما که اینقدر حساسیت دارید، سال‌ها مشاور و از نزدیکان آقای قالیباف بودید و هستید. او در انتخابات 92 کاندیدا بود و رقیب درون جناحی‌اش آقای حدادعادل بود. چطور شد که چند وقت قبل از انتخابات در سایت‌های ضدانقلاب علیه یکی از نزدیکان مهم حداد مطالبی منتشر شد که بر چهره‌ی او هم تاثیر گذاشت؟ بگذریم!

  چه از انتشار آن لیست و چه از لیستی که عبدالله رمضان‌زاده و محمدعلی ابطحی اشاره کرده‌اند باید استقبال کنیم، یعنی «لیست دیپلمات‌های قاچاقچی نسخ خطی کتاب‌های قدیمی». هم اتهام بدون سند بی اخلاقی است، هم لاپوشانی خوب نیست. تا همینجا هم نباید به تاخیر می‌افتاد. بیش از همه، به خاطر این که حالا ما با این بازی افشاگری نیمه کاره، دو لیست به افکار عمومی بدهکاریم.

  چهار «ندا»: تعریف جدید یا نگاهی جدید از اصلاح طلبی هیچ ممنوعیتی ندارد، مثل عنوان «اصلاح‌طلب پیشرو» برای حامیان آقای معین در سال 84 که خودم عضو آن بودم یا حزب اعتماد ملی آقای کروبی. حالا نگاه دوستان ندا و آقا صادق هم قابل احترام است، چه نقد گذشته چه لابی‌گری و امثالهم، اما این چه سیاست جدیدی بود که دو عضو هیات موسس همان ابتدای کار راهی اوین شدند تعدادی از اعضای شورای مرکزی هم پذیرفته نشدند؟

  حداقل به لحاظ عملی، باید ثابت شده باشد که با چشم‌انداز همخوانی ندارد. شاید برای همین بوده که چند عضو ندا تا همین امروز از آن جدا شده و حتی چند نفر از آنها عضو حزب جدید التاسیس اتحاد شده‌اند که این معنادار است. تعدادی از بچه‌های ندا که سابقه‌ی آشنایی با آنها را دارم، بسیار خوش‌فکر و فعال و پاک بوده و هستند؛ اما این راه در کنار هزینه‌هایش چه منفعتی داشته است؟

  پنج «تندروی»: آقا صادق طوری مدعی تندروی در اصلاحات و منتقد آن است که گویی از خود ندا خبر ندارد. تعدادی از جوانان اصلاح طلب فعال 88 که اکثرشان از سوی رسانه‌های آن سو، فتنه‌گر خوانده می‌شدند و تعدادی از سرشناسان آنها که فکر نمی‌کنم نیاز به یادآوری نامشان باشد با انواع اتهامات امنیتی در آن سال‌ها زندان رفته‌اند یا محکومیت دارند، در حزب ندا هستند؛...

  در جواب فیسبوکی سعید نورمحمدی، مشاور صادق خرازی به نوشته‌ی آقای ابطحی، به اعتراف تلویزیونی او در زمان بازداشت در سال 88 کنایه زده شده، در حالی که گویا سخنان عضو ارشد امروز ندا در دادگاه آن سال که از دوستان خوب ما و عضو شورای مرکزی نداست فراموش شده؛ البته مردم که فراموش نکرده‌اند. راستی! از شهاب چند وقتی است که خبری نیست، حتی در تصاویر چند برنامه‌ی آخر ندا هم عکسی از او نبود.

  شش «خاتمی»: صادق خرازی به عنوان یک آدم غیرسیاسی که با تعدادی از مسوولین پیشین و فعلی فامیل است با شخصیت‌های زیادی از راست و چپ رفت و آمد دارد. رابطه‌ی آقای خرازی با سهردار قالیباف شاید بیش از سیدمحمدآقای خاتمی است، اما در پروژه‌ی ندا، بارها توپ به زمین خاتمی انداخته شد در حالی که او درباره‌ی ندا و صادق خرازی نمی‌خواهد وارد شود، حتی اگر بیش از این هم تحریک شود. اگر دوستان ندا همانطور که بارها گفته‌اند خاتمی را محور اصلاحات می‌خواهند، اخلاقی نیست که از او در تایید رفتارهای خود هزینه کنند.

  هفت «یک کلام»: دولت روحانی نیازمند حمایت است، مردم نیازمند امید و روحیه‌اند، اصلاح‌طلبان و اعتدالگراها نیازمند آرامش و ثبات‌اند، همه‌ی جریان‌های سیاسی عاقل و باتجربه نیازمند وحدت و تشخیص اولویت‌ها هستند، فرصت همه‌ی ما کم است، پس لطفا به حاشیه نرویم و انرژی‌ها را به بطالت تلف نکنیم؛ باید مراقب موش دوانی‌ها بود.


  --------------------

  یادداشت کوتاه زیر دو روز قبل از انتشار یادداشت بالا، در اینستاگرام منتشر شده بود:

  چرا متن استعفای خرازی دستکاری شد؟
  به زودی یادداشتی درباره‌ی ماجرای آقای صادق خرازی خواهم نوشت اما الان که متن استعفای ایشان به همراه «عکس استعفانامه» را در خبرگزاری فارس دیدم، نکته‌ی جالبی در آن بود؛ بعد از نوشتن استعفا در روز جمعه که در تصویر کاملا مشخص است، در خبر منتشر شده کنایه‌هایی به اصلاح طلبان به آن اضافه شده است.

  البته #خبرگزاری_فارس این گاف را داده، وگرنه خود سایت #حزب_ندا که در ابتدا تصویر آن را منتشر کرده بود، به سرعت آن را حذف کرد و فقط متن جدید را منتشر کرده؛ متنی که حداقل دو برابر متن استعفای دست نوشته ی اولیه است.

  این که آیا خود آقای خرازی این متن دوم را نوشته یا خیر مشخص نیست؛ متنی که در آن به تلویح به همان لیست ادعایی اشاره شده و همین قسمت‌ها هم در فارس تیتر شده است: «اعلام دلایل استعفای صادق خرازی+ متن و عکس استعفانامه / آنانی که دل در گرو کمک خارجی بستند نام و نشانی از اصلاح‌طلبی نداشتند/ تهدید امنیت فردی و جمعی توسط مدعیان گفتگو»

  اما جالب است که بدانید در متن اولیه به هیچ وجه به این مسایل اشاره نشده بود، صرفا در بخش پایانی به «نامهربانی‌ها» اشاره شده و بسیار کوتاه هم بود و در آخر آن نوشته شده: «اینجانب شایسته نمی‌دانم در این روزگار نامهربانی‌ها و افول اخلاق در فرهنگ سیاست، فشارها و ... به ساحت حزب عزیزمان تاثیر نامظلوب بگذارد! بهمین دلیل در کمال ارادت و احترام به کلیه عزیزان و سپاس از اعتمادی ... این مدت به این بنده کمترین داشتید، از ریاست شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان استعفا می‌کنم ...» در زیر تصویر استعفانامه، تاریخ 30 مرداد درج شده؛ در خبر آن دلنوشته ی آقای خرازی که خبرگزاری ایلنا پریشب منتشر کرده بود هم به تاریخ استعفانامه‌ی خرازی اشاره شده بود، اما متن آن تا امروز - 2 شهریور – منتشر نشده بود.

  در این چند روز چه گذشته که خط خبری تشویقی دلواپسان درباره‌ی آن ادعای وجود لیستی موهوم در جیب آقای #صادق_خرازی، به #استعفانامه اضافه شده و کلا استعفانامه‌ای دگرگون شده است؟

  مشاهده نظرات

 4. دكتر مسعود پزشكیان، علی اصغر شفیعیان  در مقابل درب دادگاه
  سایت بهار نیوز، يکشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۴: جلسه دادگاه بررسی اتهامات مدیر مسوول انصاف نیوز به دلیل انتشار تصاویر و خبرهایی از دو كاندیدای انتخابات سال 88 و همچنین انتشار مصاحبه خبرگزاری فارس با دكتر مسعود پزشكیان (نماینده مجلس) امروز در شعبه 76 دادگاه كیفری تهران با حضور هیات منصفه برگزار شد.

  به گزارش خبرنگار بهارنیوز، در این جلسه كه دكتر پزشكیان نیز در جمع حاضران حضور داشت، علی اصغر شفیعیان، مدیر مسوول انصاف نیوز پس از اظهارات نماینده‌ی مدعی العموم که شاکی پرونده بود، گفت: انصاف نیوز حدود یک سال است که فعالیت می‌کند و آبان ماه 93 از هیات نظارت بر مطبوعات مجوز گرفته است؛ از آن زمان هم هیچ مصوبه‌ای از مصوبات شورای عالی امنیت ملی به ما ابلاغ نشده، از جمله همین مصوبه‌ای که به نقض آن متهم شده‌ایم. برای مشخص شدن صحت ادعای عدم ابلاغ، دادگاه می‌تواند از وزارت ارشاد و هیات نظارت در این باره استعلام کند.

  در این موقع رییس دادگاه اظهار داشت كه وقتی قانونی به تصویب برسد، توسط همه افراد جامعه لازم الاجراست و قرار نیست كه به همه آحاد جامعه، این مصوبه تك به تك ابلاغ شود.

  شفیعیان اظهار داشت: احتمالا چنین مصوبه ای وجود خارجی نداشته باشد، زیرا توسط رییس شورای عالی امنیت ملی، اعلام شده که شورا کسی را ممنوع التصویر نکرده است. وی افزود: بعد از توقیف موقت سایت، پرس و جوهای ما نشان نمی‌دهد که تا امروز چنین مصوبه‌ای از شورا به رسانه‌های دیگر هم ابلاغ شده باشد. البته حتی در صورتی که در چندین سال پیش وجود داشته، وضعیت نافذ بودن آن تا امروز هم روشن و واضح نیست. در ضمن، در زمان بازپرسی به نام موسوی، کروبی و خاتمی اشاره شده بود در حالی که یک ماه پیش آقای روحانی که رییس شورای عالی امنیت ملی است به صراحت در پاسخ به پرسش خبرنگاری که آیا خاتمی که یکی از آن سه اسم یاد شده بود، ممنوع التصویر است، گفت این شورا کسی را ممنوع التصویر و خبر نکرده است.

  شفیعیان با بیان این که در مدت فعالیت این سایت، بسیاری از اخبار و تصاویر موسوی و کروبی در رسانه‌های مجوزدار و پربیننده و حتی صداو سیما انتشار پیدا کرده، تصاویر تعدادی از نمونه‌ی آنها را به هیات منصفه و رییس دادگاه نشان داد و گفت: نه تنها در این مدت بارها تصاویر و اخبار آنها در رسانه‌های اصلاح طلب انتشار پیدا کرده، حتی در موارد بسیاری چنین اخبار و و تصاویری در رسانه‌های مخالفشان به همراه توهین و تهمت منتشر شده است و برای همین انتشار خبری شبیه به آنها، غیرطبیعی نیست. وی در مورد دو خبر مورد شکایت، به صورت جداگانه توضیحاتی ارائه داد و اظهار داشت: خبر اول نقل قولی از خانواده‌ی موسوی با تیتر آرزوی موسوی برای موفقیت دولت در دیدار نوروزی، بود که نشان دهنده حمایت او از دولت کنونی نظام است.

  شفیعیان، ادامه داد: رسانه‌های اصولگرا به صورت مداوم و گسترده حرف‌ها و خبرها و عکس‌هایی از او منتشر کرده‌اند، هم چنین خبر و عکس موسوی و کروبی بعد از زمان توقیف موقت انصاف نیوز نیز در رسانه‌های مجوزدار و رسمی انتشار پیدا کرده است. وی البته گفت که خبر اول، یک هفته قبل از شکایت دادستانی و توقیف موقت، یعنی ساعتی بعد از انتشار با دستور کمیته فیلترینگ از خروجی حذف شده بود.

  مدیر مسوول انصاف نیوز در باره خبر دوم مورد شكایت نیز گفت: خبر دوم، مصاحبه‌ی آقای پزشکیان، نماینده‌ی مردم در مجلس با خبرگزاری فارس درباره سال 88 و موسوی و کروبی بود و عکس متناسب با خبر به صورت معمول روی آن گذاشته شد. وی با بیان این که اگر موضوع 88 یا آن دو شخص ایرادی دارد، انتظار این بوده که به خبرگزاری فارس که صدها برابر بازدید کننده دارد هم به طور اولی ایراد وارد می‌شد.

  وی در پایان دفاع از خود، ضمن اعلام این که سوءنیتی در کار نبوده و با تاکید بر این که در پرونده نیز مصوبه‌ای که در کیفرخواست ادعا شده وجود ندارد و در صورت وجود ابلاغ هم نشده، از دادگاه خواست که قاعده قبح عقاب بلا بیان در نظر گرفته شود. گفتنی اینكه هیات منصفه، پس از پایان دادگاه وارد شور شد و مدیر مسئول انصاف نیوز را مجرم تشخیص داد و مستحق تخفیف نیز ندانست.

  مشاهده نظرات

 5. [توضیح: مرداد 94 پس از یک نوشته ام در فیسبوک، یکهو موجی راه افتاد که سه یادداشتم پس از آن را در زیر می خوانید]

  دلواپسان دست از سر بهنوش بختیاری‌ها بردارند

  این یادداشتم در سایت انتخاب منتشر شد:

  یادداشت فیسبوکی‌ام درباره‌ی اظهارنظر بهنوش بختیاری که در روزنامه‌ی آفتاب یزد هم بازنشر شده بود، واکنش‌های بسیاری داشت البته در رسانه‌های دلواپسان، تعدادی مصاحبه و گزارش و یادداشت و حتی بیانیه! هر چند دلواپسان حتی از همان هم تلاش کردند که ماهی بگیرند اما از تاثیرش کاملا راضی هستم.

  ضمن این که به دلواپسان پیشنهاد می‌کنم روی این کار کنند که زمینه‌ی مناظره‌ی بهنوش بختیاری و دکتر ظریف درباره‌ی ترکمنچای خواندن توافق وین فراهم شود، در زیر به چند نکته درباره‌ی نقدهای این روزها به آن یادداشت اشاره می‌کنم:

  1 - رسانه‌های دلواپس با زرنگی به تحریک تعدادی از هنرمندان پرداخته‌اند، از جمله پوران درخشنده، بهزاد فراهانی، جهانگیر الماسی نظراتی را داده‌اند، مثلا مهران رجبی در در حمایت از موضع بهنوش بختیاری گفته که «مگر شما می توانید آینده توافقات را ترسیم کنید؟». احمد نجفی هم در برداشتی غلط گفته «این درست نیست که بخواهیم افراد را متهم به دلقک بازی و نادانی کنیم»، در حالی که یک پزشک در موضوع پزشکی داناست و در خیلی از حوزه‌ها دانا نیست؛ این توهین نیست. مانند بنده که در بازیگری و کارگردانی حتما دانا نیستم. اما آقای آرش میراحمدی گفته «ما هم به عنوان یک عضو از جامعه حق اظهار نظر داریم» و خانم مرجانه گلچین هم گفته است که «هنرمندان با این شرایط ترس از بابت اظهار نظر خواهند داشت». هر دو درست می‌گویند، هم ایشان حق اظهارنظر دارند و البته نظر هر کسی کارشناسی محسوب نمی‌شود، ستاره‌های سینما باید مراقب حرف‌هایی که می‌زنند باشند، شاید نظر غیرکاشناسی آنها به دلیل محبوبیت‌شان جدی گرفته شود یا مورد سوءاستفاده قرار بگیرند.

  مرجان شیرمحمدی در جایی نوشته که «اتفاقا شخص او [بهنوش بختیاری] یکی از مهمترین بازیگران این سرزمین است»، من هم در این شکی ندارم اما فقط بازیگر مهم هستند نه دیپلمات خوبی!

  کوروش معصومی هم در اینستاگرامش مفصل نواخته است که به نظرم اگر این یادداشت را بخواند جوابش را می‌گیرد.

  اما قابل توجه هنرمندان: از دلواپسان سیاسی بهنوش بختیاری درخواست می‌کنم که این خبر با تیتر «نماد شیطان پرستی روی صورت بهنوش بختیاری+تصویر» که پارسال در رسانه‌هایشان منتشر کردند را حذف کنند، خوبیت ندارد که یک هنرمند که امروز فاخر و دلواپسش می‌خوانند، به شیطان پرستی متهم شده باشد[!] پرونده‌ی گذشته‌اش را پاک کنید، مگر ملاک‌تان حال بهنوش بختیاری نیست :)


  2 – نمی‌دانم بهانه‌ی کسانی که جنبش حمایت از سلمونی و بقال راه انداختند چه بود؟ من نوشتم که «او یک بازیگر طنز و شومن است و اندازه‌ی همان سلمونی یا بقال می‌توان روی نظرش حساب کرد و بس». این اشاره به سلمونی و بقال به خاطر این بود که یک هفته قبل از آن یادداشت، در فیسبوک نوشته بودم:

  «فردای توافق وین، رفته بودم سلمونی. آقای سلمونی پرسید حالا با توافق چی میشه؟ پرسیدم نظر خودت چیه؟ گفت «خیلی خوبه، البته 7 – 8 سال طول میکشه تا تاثیر بگذاره». همان روز رفته بودم بقالی، یکی از فروشنده همین رو پرسید و باز نظر خودش رو پرسیدم و جواب همان بود که طول میکشه! این یعنی خیلی‌ها انتظار واقعی دارند نه یک شبه. این اندازه از درک و فهم هر چند مربوط به بخشی از جامعه است اما همین هم باعث افتخار است».

  بنابراین آنهایی که عوام فریبانه قصد داشتند آن عبارت را توهین به فهم سلمونی و بقال بخوانند، بدانند که ما به نظر همه احترام می‌گذاریم و این دلواپسان هستند که چون نظر اکثریت مردم را درباره‌ی توافق می‌دانند، حاضر به رفراندوم و نظرسنجی در این باره نیستند و به جایش به سراغ علم کردن دلقک‌های همسو می‌روند.

  3 - اما داستان «دلقک»: بازیگران طنزی که اینقدر لودگی می‌کنند، چه نام دارند؟ یعنی آیا کار بهنوش بختیاری با چارلی چاپلین قابل مقایسه است؟ آیا چاپلین هم لودگی می‌کرد و وسط کار «پخ» می‌کرد تا تماشاچی بخندد؟ ای کاش منتقدین ما کمی شجاع بودند و کمدین‌های ما را به نقد می‌کشیدند. اما نظر دو کارشناس را به عنوان نمونه می‌آورم:

  «نیما شعبان‌نژاد» همان «نیما» در «خندوانه»، که کارگردانی تئاتر خوانده و از سال 83 به طور حرفه‌ای تئاتر کار می‌کند در یک مصاحبه گفته است: «حتی کمدی‌ام هم لودگی نیست. جایی گفتم من از بچگی دوست داشتم دلقک باشم اما تصور مردم ما از دلقک اشتباه است. دلقک لوده نیست، دلقک آن کسی است که در سیرک کار می‌کند. اصل بازیگری از همان ماسک دلقک می‌آید. اصلا دلقک یعنی بازیگری».

  ابراهیم نبوی، طنزپرداز معروف که برای سریال‌های طنز بسیاری در صداوسیما طنزپردازی کرده، در پاسخ به این پرسش که «بسیاری از هنرهای مدرن امروزی ریشه در گذشته دارند. آیا کمدی استند آپ نیز چنین پیشینه ای را در زبان فارسی دارد؟»، گفته است: «من ریشه‌های این نوع نمایش را جز در بعضی برنامه‌های دلقک‌های دربارهای مختلف، که بیشتر از دوره قاجار نقل شده، نمی دانم. اعتماد السلطنه در روزنامه‌اش بارها به اجراهای مختلف "کریم شیره ای" و سایر دلقک‌های دربار ناصرالدین شاه مثل "شیخ شیپور" و بقیه اشاره می‌کند، ولی اغلب آنها با وجود تک نفره و خنده دار بودن، با استندآپ کمدی که ما درباره آن حرف می زنیم، کمی تفاوت دارد».

  می‌دانید که برنامه‌ی آبرنگ خانم بهنوش بختیاری در شبکه‌ی نسیم هم در همین قالب اجرا می‌شد که البته در آن مقطع دلواپسان به خاطر لودگی بسیار آن برنامه اعتراض کرده بودند.

  بسیاری در ایران تصور غلطی از دلقک دارند، از جمله خود خانم بختیاری که در مصاحبه‌ای گفته بود: «متاسفانه چند وقت پیش داشتم از جایی چیزی می خریدم وقتی کمی توضیح دادم و صحبت کردم مرد فروشنده گفت صدایت چقدر شبیه این دختر دلقکه تو تلویزیون است. دلقک؟! هنوز مردم فکر می‌کنند کسی که می خنداند، دلقک است».

  در مجله‌ی دنیای تصویر در حاشیه‌ی مصاحبه‌ای با جیم کری، کمدین معروف نوشته بود: «پیتر سلرز زمانی گفته بود «ما دلقک ها، زندگی غم انگیزی داریم» و حالا کری اگر هم الزاماً آدم غم انگیزی به نظر نمی‌رسد کاری هم نمی‌کند که به سنت رایج کمدین های عصبی پایان داده شود».

  نمی‌دانم حق داریم خانم بهنوش بختیاری را با پیتر سلرز مقایسه کنیم یا خیر؟ البته مقایسه‌ی او با کمدین معروفی مثل پیتر سلرز صحیح نیست.

  مضحک اینجاست که «الهه راستگو»ی معروف در مصاحبه‌ای در واکنش به آن یادداشت، بهنوش بختیاری را با بهلول، عبيد زاکاني و شيخ بهايي مقایسه کرده است!

  4 – سیدعلی آقای طاهری، نماینده‌ی پایداری‌چی مجلس گفته است: «توهین به خانم بهنوش بختیاری به‌دلیل انتقاد هسته‌ای نشانگر فضای خفقان است. چطور بازیگران هالیوود اجازه اظهارنظر درباره مذاکرات را دارند، اما هنرپیشه‌‌های ایرانی حق اعتراض و اظهارنظر ندارند».

  همینطور محسن جندقی در روزنامه‌ی به شدت دلواپس «وطن امروز» در یادداشتی با تاکید بر این که «بهنوش بختیاری را می‌توان یک زن فعال ایرانی دانست. اصلا بهنوش بختیاری را نماینده زنان خیلی معمولی ایران بدانیم» ...، نوشته است: «نویسنده‌ای که به بهنوش بختیاری توهین کرده، وقیحانه نوشته روی نظر وی به اندازه همان بقال و سلمونی می‌توان حساب کرد! اولا اگر نظر بختیاری ارزشی نداشت نویسنده فوق اینقدر عصبانی نمی‌شد و توهین‌ها و افتراهای وی به این بازیگر نشان می‌دهد نظر بختیاری ارزش آن را داشته که آقای نویسنده دست به قلم ببرد. ثانیا آقای نویسنده به راحتی خود را بالاتر از یک بقال و یک سلمانی دیده است و گویا بقال‌ها و سلمانی‌ها جزو انسان‌های درجه چندم در ایران هستند! این نگاه درجه‌بندی و توهین‌آمیز نه حمله به بهنوش بختیاری که توهین به هموطنانی است که شغل‌های مختلف دارند. آقای نویسنده به راحتی خود را برتر از یک بقال و یک سلمانی شریف می‌داند و فکر می‌کند بهتر از بقیه می‌فهمد و شعور والایی دارد!»

  اول اینکه آقای وطن امروز! آیا پگاه آهنگرانی و باران کوثری را هم زنان ایرانی می‌دانید که حق داشته باشند در بخش فرهنگی ستاد انتخاباتی این و آن فعالیت کنند؟ یا فقط اگر بهنوش بختیاری و شاید فردا روزی تتلو درباره‌ی راکتور آب سنگین یک اظهارنظر تخصصی همسو با دلواپسان داشته باشد، زن فعال ایرانی به حساب می‌آید؟

  دوم این که شمای وطن امروز که می‌گویید از جریان «انحرافی» جدا شده‌اید، لطفا راه «انحرافی» نروید؛ اصلا نقدی به خانم بختیاری نبود، نقد به دلواپسانی بود که به اظهارنظر همچو اویی آویزان شده‌اند و آن برایشان از نظر دکتر صالحی مهم‌تر است و توافق را با این حرف‌ها رد می‌کنید، وگرنه ابرازنظر و انتشار آن حق همه است، چه خاتمی و ظریف و چه احمدی‌نژاد و بهنوش بختیاری! لطفا منحرف نشوید از موضوع.

  5 - در ابتدای همان یادداشت به صراحت نوشتم و باز تاکید می‌کنم که «این استفاده از چهره ی یک «زن» بازیگر طنز آن هم بهنوش بختیاری، بسیار هوشمندانه بود، تبریک به دلواپسان هسته ای». اعتراضم جناحی نبود و برای همین هم در همان یادداشت نوشتم که با استفاده از شجریان در 88 هم مخالفم، یا با اظهارنظر غیرکارشناسی هر کسی دیگر. هر کسی حق اظهارنظر دارد، چه بقال و سلمونی و حتی دلقک. گیر کار، اظهارنظر او نیست؛ پرچم شدن آن اظهارنظر توسط دلواپسان بود که چون کلاه خودشان پشمی ندارد، به پشم کلاه بهنوش بختیاری آویزان شده‌اند.

  با توجه به این که در یادداشت قبلی تاکید کردم «مضحک آنجاست که دلواپسانی حرف علی اکبر صالحی و جواد ظریف را به اندازه‌ی یک دلقک هم قبول ندارند» ولی دلواپسان و برخی منتقدان بر اهمیت نظر بهنوش بختیاری همچنان تاکید دارند، پس مناظره‌ای بین بهنوش بختیاری و دکتر ظریف برپا شود تا مردم آگاه شوند که واقعیت توافق چیست؟

  هر چند باز هم توصیه می‌شود از آویزان شدن به نظر غیرکارشناسی بهنوش بختیاری‌ها دست بردارند.

  ------------------------

  خانم بختیاری! از چرخندگی دوری کنید

  پس از این که خانم بختیاری در اینستاگرامش جوابی داد، این یادداشت را در اینستاگرام نوشتم و در چند سایت بازتاب داشت:

  خانم بهنوش بختیاری! آن ساعتی که شما مشغول نوشتن جواب در اینستاگرام بودید، من به مناسبت روز خبرنگار به دیدار آقای خاتمی رفته بودم که یکی از ممنوع التصویرهاست. رسانه‌ی ما – انصاف نیوز - هم از سه ماه پیش در توقیف است برای همین ماجرای ممنوع ممنوع‌التصویرها و حتی ممنوع‌الصداها در رادیو.

  خب، اما درباره‌ی حواشی سخنان رادیویی شما که در جوابتان پیچانده‌اید و کاملا در زمین دلواپسان بازی کردید. اصلا مخاطب شما نبودید، بلکه مخاطب دلواپسانی بودند که آن اظهارنظر سبک جنابعالی را پرچم کردند تا بگویند که این توافق مانند ترکمنچای است، این حرف خانم بهنوش بختیاری هم سندش.

  البته در جوابیه با آن ادبیات، مدعی تحریف سخن خود شده‌اید که «در موردم نوشت که من توافق را با عهدنامه‌ای قدیمی مقایسه کردم که این از بیخ و بن بوی پستی و رذالت می‌دهد. برداشت غلط از حرفم». 1 - خب! من که نوشته بودم «دیروز دیدم که به نقل از او در رادیو نوشته‌اند ...»؛ یعنی رسانه‌های دلواپسان آن جمله‌ی شما را پرچم کرده بودند ولی به آنها واکنش نشان ندادید اما آن نقد فریادتان را برآورد. 2 – برداشت آن رسانه‌ها هم از سخنان شما در رادیو کاملا درست بود، به کنایه مقایسه کرده‌اید و به فهم مخاطب احترام بگذارید.

  راستی! شما که از رهبری مایه گذاشته‌اید و می‌فرمایید «من حرفیو زدم که رهبرم گفته»، اولا مگر می‌شود که ایشان و دولت و مردم به کمتر از «توافق خوب» رضایت بدهند و در ثانی به نتیجه‌ی این مقایسه‌ها اگر آگاهی ندارید خب سکوت کنید لطفا، ترکمنچای در زمان «فتحعلیشاه قاجار» امضا شد که کشور به باد رفت. نتیجه‌ی این مقایسه را حتی دلواپسانی که به شما آویزان شدند، نفهمدیند.

  اما این که می‌گویید «واقعا نمیدونم این خوشحالی [حاصل از توافق] در مرور زمان چه می‌شود؟»، یعنی در شب ازدواج شما هم کسی خوشحالی نکرد چون نمی‌دانست در نهایت یعنی تا پایان عمر به کجا می‌رسد؟

  شاید شما شادی ناشی از توافقی که می‌تواند زندگی مردم را متحول کند شادی آنچنانی ندانید و فقط خنده و شادی حاصل از لودگی و دلقکی را شادی بخوانید؛ اما انتظار نداشته باشید که ما هم مانند شما فکر کنیم. حتما از علوم اجتماعی خوانده‌ها بپرسید که کدامیک از این دو نوع شادی تاثیرگذارتر است و حال آدم را بهتر می‌کند.

  اجازه بدهید که فقط یک انتقاد کنم: آن 8 سال که خیلی‌ها اخراج شده بودند، کجا تشریف داشتید؟ فقط مشغول «اخراجی‌ها»؟ یعنی آن 8 سال آنچه بر مردم گذشت گلایه و کنایه و نقد نداشت؟ بالاخره مردم این پرسش‌ها را هم دارند از شما. کمی به خود بیایید سرکار خانم! شهرت ظرفیت می‌خواهد و فرق شما و پگاه آهنگرانی و باران کوثری زیاد شده و خدا نکند که از مردم زیاد چرخیده شوید. کامنت‌های در صفحه‌ی خودتان را نگاهی بیاندازید، همینطور کامنت‌هایی که در سایت‌های خبری درباره‌ی آن اظهارنظر دیپلماتیک گذاشته‌اند!
  البته که شما «هم» حق اظهارنظر دارید اما بپایید که در مورد مسایلی اطلاع ندارید از حرف شما سوءاستفاده نکنند. سایت دلواپس مشرق با تیتر «کنایه بهنوش بختیاری به ذوق زدگان توافق هسته‌ای» و نقل قول آن سخن گهربار در رادیو، نوشته است: «گفتگو با بازیگران سینما و تلویزیون درباره بندهای مختلف مذاکرات هسته‌ای، ژانری بود که یکی از خبرگزاری‌های اصولگرا چند ماه قبل آن را پایه نهاد و وارد فرهنگ رسانه‌ای کشور کرد». این یعنی اعتراف به آنچه ما دغدغه داریم.

  در کامنتی برایم نوشته‌اید که «قسم به خود خدا که حرفام از روی سادگی و صافی مطلق بود و بس»، اما بدانید اینها که حامی امروز شما شده‌اند، حامی آن کسی بودند که گفته بود زنان سینمای ایران فاحشه هستند. حواستان باشد.

  ----------------

  دوست عزیزم حسام عسگری نقدی درباره ی این یادداشت ها نوشت که پاسخش را در فیسبوک نوشتم:

  باز پاسخ به نقد «دلقک»

  حضرت حسان خان عسگری! سلام. نقدت به یادداشتم درباره‌ی بهنوش بختیاری خیلی سیاسی بود. چرا فوری پای اصلاحات را به میان کشیده‌ای؟ مثل این است که من هم در پاسخ، پای حزب ندا و صادق خرازی را وسط بکشم، که البته به نظر این یکی اصلا بی راه نیست. پاسخ را به صورت خلاصه می‌نویسم اما ای کاش آن دو یادداشت بعدی را هم می‌خواندید، اولی «دلواپسان دست از سر بهنوش بختیاری بردارند» و دومی که پاسخی به جواب خانم بختیاری بود با تیتر «از چرخنده شدن دوری کنید». 1 - نوشته‌ای که من از سخن خانم بختیاری «پریشان» شده‌ام و پرسیده‌ای که «کجای این حرف غلط است؟ و به فرض غلط بودن چه ایرادی دارد که بیان شود؟ مگر شما طرفداری آزادی بیان نیستید و خود را اصلاح طلب نمی‌دانید؟ مگر یک بازیگر جزو شهرندان این کشور نیست که نتواند نظر خود را بیان کند؟»


  خب! اول اینکه اساسا غلط و درست بودن نظر او را کسی در سطح خودش مثلا حمید لولایی بهتر است بدهد، انتظار ندارید که آقای ظریف به دفاع از خود در برابر این حرف بپردازد؟! دوم این که اشتباه گرفته‌ای، اعتراض آن یادداشت به اظهار نظر او نبود، به پرچم کردن نظر یک سلیبریتی علیه آقای ظریف و امثال آنها از سوی دلواپسانی بود که کلاه خودشان پشمی ندارد و دلایل منطقی برای استدلال در پیش مخاطبانشان ندارند. خودشان هم به این برنامه که می‌خواهند نظر سلیبریتی‌ها را درباره‌ی بند بند توافقنامه‌ی پیچیده‌ی وین منعکس کنند، اعتراف کرده‌اند. در یادداشت سوم به این اشاره کرده‌ام.


  2 – پرسیده‌ای که «فکر نمی‌کنید این تقسیم بندی شهروندان به درجه‌ی یک و دو در منافات با اصلاح طلبی قرار داشته باشد؟ یعنی شهروندان جامعه از بقال، سلمونی و بازیگر طنز خیلی فرق می‌کنند با امثال شما و دوستانتان؟». آیا شما وقتی خدای ناکرده مریض شوی، به «دکتر صادق خرازی» مراجعه می‌کنی؟ نه نمی‌کنی، حتی اگر نظری بدهد هم فقط با احترامش می‌شنوی و بس. به سراغ پرشک خواهی رفت، یعنی کسی که دکترا در طبابت دارد. این که تقسیم آدم‌ها به شهروند درجه یک و دو نیست، اینجا جای تخصص است. همانطور که توافق پیچیده‌ی وین برای متخصص هم مدت‌ها زمان می‌برد که آن را بررسی کند، چه برسد به بهنوش بختیاری! بعد هم، اگر مثلا ظریف و کارشناسانی درباره‌ی توافق وین نظری داشته باشند، این به معنای آن نیست که کسی نتواند آن را نقد کند، اما نقدهای قابل توجه هم کسانی را می‌خواهد که کارشناس باشند. مثل اختلاف نظر دو پزشک در مورد یک کیس ویژه. اتفاقا این که نوشته‌ای «درخواست دارم در این رفتار تجدید نظر کنید چرا که این راه مستقیم به سمت استبداد می‌رود»، باید بگویم که استفاده از سلیریتی‌ها به جای کارشناسان، ویژگی کسانی است که آن راه را در پیش می‌گیرند.

  3 – نوشته‌ای که «آیا رسم جوانمردی است که این چنین وی را مضحک و دلقک بدانیم؟ برادر این رفتار شما در تضاد با اخلاق اسلامی و اصلاح طلبی است، متاسفانه این رفتار را در اکثر گروه‌های سیاسی می‌توان دید، اتهام زنی، مسخره کردن، استفاده از واژه‌های سخیف برای تخریب شخصیت». خب، اول این که درباره‌ی «دلقک» که در یادداشت دوم کامل اشاره کرده‌ام؛ اتفاقا آن هم سر فرصت جای پرداختن بیش از اینها را دارد که اصلا این چیزی که به عنوان بازی طنز به خورد مخاطب ایرانی داده می‌شود، چقدر طنز است و چقدر لودگی. اما از بحث دور نشویم: دوم این که از نظر من، مقایسه‌ی توافق وین با عهدنامه‌ی ننگین ترکمنچای بسیار هم «مضحک» است و تا امروز هیچ کارشناسی چنین مقایسه‌ای نکرده است، اما یک نکته هم با توجه به این که شما این نقد را نوشته‌ای بگویم؛ خود بهتر شرایط صداوسیما را می‌دانی. سوم این که اگر کسی اتهام جاسوس بزند و اعلام این که لیستی از جاسوس‌های دوره‌ی اصلاحات در جیب دارد، رسم جوانمردی است؟ این اخلاق سیاسی است؟ این اصلاح‌طلبی از جنسی است که شما می‌پسندی؟ این تخریب شخصیت نیست؟ اگر شما به آن ایراد گرفتی، حتما این نقد بیشتر شنیده می‌شود. رفتارهای متضاد و متناقض، شنونده ندارد برادر من.
  ارادتمند
  علی اصغر شفیعیان

  مشاهده نظرات 6. این یادداشت مرداد ماه 93 در انصاف نیوز منتشر شد:
  «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران». این شعاری بود که در راهپیمایی معترضان ایرانی در روز قدس سال 88 سر داده شد؛ و هنوز بعد از 5 سال موضوع مناقشاتی است.

  در این باره به چند نکته می‌توان اشاره کرد:

  1 – برخی از حامیان اصلاحات و سبزها می‌گویند که «این شعار یک اقلیت در بین معترضان بود». مشاهدات گزارشگران و گزارش‌ها و تصاویری که در همان ایام به صورت مستند بر روی اینترنت قرار گرفت و هنوز هم باقی است نشان می‌دهد که بخش عمده‌ای از معترضان چنین شعاری را سر داده بودند.

  به نظر می‌رسد که تکذیب سر داده شدن این شعار و نسبت دادن آن به اقلیتی ناچیز، تکذیب یک واقعیت است. واقعیتی که مدت زیادی از آن نگذشته و افرادی که آن شعار را سر دادند هنوز در همین جامعه هستند و به تاریخ نپیوسته‌اند.

  اما به رغم قابل توجه بودن تعداد شعار دهندگان، دو سری رسانه با دو هدف به بزرگنمایی عجیب آن پرداختند:

  الف : رسانه‌های بیگانه‌ی حامی اسرائیل و مخالف حمایت ایران از مردم مظلوم فلسطین و لبنان، از جمله دو رسانه‌ی فارسی زبان صدای آمریکا وابسته به دولت آمریکا و بی.بی.سی وابسته به دولت بریتانیا. این رسانه‌ها با پرداختن ویژه و بزرگنمایی طرح این شعار، تلاش کردند که نظر حمایتی جمهوری اسلامی نسبت به فلسطین و لبنان را تحت الشعاع قرار داده و آن را غیرمردمی جلوه دهند.

  ب : رسانه‌های متعلق و یا در دست جریان افراطی اصولگرایان به ویژه صداوسیما، روزنامه‌ها و سایت‌های شبکه‌ای سعی کردند که با بزرگنمایی این شعار، آن را به همه‌ی معترضان و اصلاح طلبان و سبزها تعمیم دهند. با این کار دو نتیجه دنبال می‌شد، اول اینکه صدای اعتراض آنها به انحراف کشیده می‌شد، دوم اینکه اصلاح طلبان به دروغ به مخالفت با مظلومان فلسطینی متهم می‌شدند.

  2 – اما آیا این شعار اصلاحات بود؟ پاسخ روشن است و نیازی به تکذیب از سوی اصلاح طلبان نبود. در سال 88 در اعتراضاتی که شکل می‌گرفت، شعارهایی خودجوش سر داده می‌شد که بدون سازماندهی و در اثر شکل گیری یک جو احساسی در ساعات قبل از آن و یا در داخل راهپیمایی سر داده می‌شد و به اندازه‌ی محبوبیت مورد استقبال و تکرار قرار می‌گرفت.

  حتی شکل گیری خود این تجمعات و راهپیمایی‌ها نیز با برنامه ریزی گروه‌ها و فعالان اصلاح طلب نبود. کنترل جریان معترضی که پس از انتخابات شکل گرفته بود، در دست کسی نبود و حتی پیام‌های میرحسین موسوی و مهدی کروبی در جزییات حرکت راهپیمایان تاثیری نداشت و گاهی اتفاقاتی در راهپیمایی‌ها می‌افتاد که کوچک ترین نسبتی به دیدگاه‌های آنان نداشت، از جمله همین شعار «نه غزه نه لبنان» و یا اتفاقاتی که در روز عاشورا افتاد.

  میرحسین موسوی در خرداد 89 در پی جنایات رژیم صهیونیستی در پیامی نوشته بود: بار دیگر رژیم اشغالگر قدس در تجاوزی تازه کاروان شناورهای غیر نظامی حامل مواد امدادی برای مردم مسلمان غزه را هدف قرار داد تا خوی خشونت جوی خود را به نمایش گذارد. این حمله که منجر به کشته و زخمی شدن جمع کثیری شد، نقض فاحش مقرارات بین المللی و حقوق اولیه انسانی است.  اینجانب همصدا با همه آزادی خواهان، این جنایت بین المللی  را محکوم و ضمن اعلام همدردی با مردم مظلوم فلسطین و تسلیت به مردم ترکیه به خاطر از دست دادن عده ای از هموطنانشان از جامعه بین المللی خواستار برخورد جدی با عاملین این عمل غیر انسانی و متجاوزین به کرامت انسانی می باشم.

  مهدی کروبی نیز پیام مشابهی در همان زمان منتشر کرد.

  در اینجا به دو نمونه‌ی دیگر از میزان تاثیر موسوی و کروبی در راهپیمایی‌ها اشاره می‌شود:

  الف: روز پس از انتخابات، موسوی درخواستی را برای تجمع در روز دوشنبه 25 خرداد می‌دهد، اما مجوز صادر نمی‌شود. صبح دوشنبه موسوی و کروبی و چندین شخصیت دیگر اطلاعیه می‌دهند و اعلام می‌کنند که با توجه به صادر نشدن مجوز، راهپیمایی برگزار نمی‌شود. اما راهپیمایی اتفاق افتاد و البته موسوی پس از حضور مردم دقایقی در میان جمعیت حضور یافت.

  ب: در روز 25 بهمن 89، اتفاقی مشابه افتاد. باز هم راهپیمایی علی رغم صادر نشدن مجوز از سوی معترضان برگزار شد. شعارهایی در حمایت از مردم مصر که موسوی و کروبی برای طرح آن درخواست مجوز راهپیمایی داده بودند در راهپیمایی شنیده نشد و یا بسیار اندک بود.

  یادآوری یک نکته نیز در اینجا لازم است: سیدمحمد خاتمی، رییس جمهور سابق کشورمان، بعد از سر دادن شعار "نه غزه نه لبنان، جانم فدای ایران" توسط عده ای از معترضان، در دیدار کمیته ی دانشجویی سابق دبیرخانه ی حمایت از فلسطین، با تاکید بر اینکه «فکر نکنیم که منافع ملی و حیاتی در تعارض با منافع ملت های مظلومی چون ملت فلسطین است»، یادآور شد: «ایران به خاطر آزادی خواهی و استقلال طلبی اش، بهترین و والاترین مدافع مردم فلسطین است. مساله «یا ایران یا فلسطین» برداشت غلط یا القای خطرناکی است که از سوی دیگران مطرح می شود. مساله قرار گرفتن ایران و فلسطین در مقابل هم مساله ای نیست که در ذهن و وجدان جامعه ی ما وجود داشته باشد و همه ی مردم ایران به فلسطین احترام می گذارند و از رنج این ملت مظلوم رنج می کشد».

  3 – حسام الدین آشنا، مشاور رییس جمهور گفته است کسانی نابخردانه و خائنانه شعار «نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران» را سر داده بودند. اما آیا واقعا آن شعار خائنانه بود و کسانی که آن شعار را داده بودند، نابخرد و خائن هستند؟ به نظر می‌رسد چنین برداشتی عجولانه و از سر ناآگاهی نسبت به علت سر دادن آن شعار از سوی آن جمع باشد.

  نظر علی اکبر محتشمی‌پور، از اعضای مجمع اصلاح طلب روحانیون مبارز در این باره بسیار قابل تامل و البته نزدیک‌ترین به واقعیت به نظر می‌رسد. او از بنیانگذاران حزب الله لبنان و از شناخته شده ترین ایرانیان فعال در زمینه‌ی فلسطین است و گفته می‌شود که نامش در لیست ترور رژیم صهیونیستی قرار دارد.

  از محتشمی‌پور که جزو مسوولان ارشد ستاد انتخاباتی موسوی بود، در سال 89 پرسیده شد: «یک مساله، این مخلوط شدن موضوع سیاسی داخلی با مساله فلسطین، ماجراهایی مانند آن شعار نه غزه و لبنان بود. دلیلش را چه می دانید؟». او گفت:
  «البته ببینید، این شعار، شعار جوان‌های ما نیست. همان جوانی که این شعار را می‌دهد، اگر امر دائر شود به حاکمیت مردم فلسطین یا اسرائیل، طرف مردم فلسطین را می‌گیرد و به هیچ وجه حاضر نیست که ظالم را تایید و مظلوم را رد کند. نه، چنین چیزی اصلا وجود ندارد. اما بحث اینجاست که وقتی در یک کشور کسانی شعار فلسطین را می‌دهند که بیشترین ظلم را در حق جوان‌های خودشان می‌کنند، این یک عکس العمل طبیعی از یک مظلوم است که کتک می‌خورد و زندان می‌افتد، کمترین عکس العملش است. می‌گوید آقا جان! تویی که داری شعار مظلومیت فلسطین را می‌دهد، چرا نسبت به مردم خودت ظلم می‌کنی؟ البته که معتقدم چنین شعاری را کسی قبول ندارد، یک مجموعه‌ی مشخصی در یک روز مشخص این شعار واکنشی را داده‌اند، آن هم در واکنش به آن کسانی که آمده‌اند و گفته‌اند این مردم خس و خاشاک هستند، یا در واکنش به کسانی که این برخوردها را با مردم تایید می‌کنند و الا همین جوان در حالت عادی طرف فلسطین را می‌گیرد».

  واکنش‌های این روزهای همان شعاردهندگان «نه غزه نه لبنان»، اما به نفع مردم غزه نشان از درست بودن تحلیل محتشمی‌پور دارد. تقریبا همه‌ی موافقان آن شعار در آن سال، امسال از شرکت در روز قدس به نفع مردم غزه حمایت کرده‌اند.

  اما «چرا اصلاح طلبان واکنش نشان ندادند؟» این یکی از مهمترین و پرتکرار ترین پرسش‌هایی بود که از اصلاح طلبان می‌شد. تصور کنیم که در فضای آن راهپیمایی‌های هیجانی، اصلاح طلبان نیز مانند موضع امروز آقای آشنا، آنها را خائن می‌خواندند. در آن صورت چه اتفاقی می‌افتاد؟

  شاید اگر عکس العملی بودن آن شعارها درک نمی‌شد، شعار دهندگان آن سال همچنان بر شعار خود ایستادگی می‌کردند، اما موضعی مشابه موضع محتشمی‌پور توانست به درک شدن آنها کمک کند، ضمن اینکه اصل آن شعار را تایید نمی‌کرد و اتفاقا حرف دل آنها را تایید می‌کرد که از چه چیز ناراحت بوده‌اند.

  4 – این روزها همان شعاردهندگان نه غزه نه لبنان، شبکه‌های اجتماعی را از حمایت از غزه و محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی پر کرده‌اند، صدایشان هم در داخل و و نیز خارج شنیده می‌شود اما همان جریان رسانه‌ای اصولگرایان که در آن سال به دنبال بزرگنمایی آن شعار بود، همچنان تلاش می‌کند با یادآوری آن از حمایت آنها از غزه جلوگیری کند. هدف این رسانه‌ها و جریانات بسیار غیر قابل درک است و با هیچ منطقی همخوان به نظر نمی‌رسد.

  یک فعال مجازی طرفدار کروبی در سال 88، چند روز پیش در فیسبوک خود به خوبی به این نکته اشاره کرده بود:
  «این واکنش‌های دوستان سبز اندیش را به مساله‌ی جنایت‌های اسرائیل در غزه می‌بینم که بر این نسل کشی بانگِ اعتراض و وامصیبتا دارند و حتی به شیطنت‌های مذموم رسانه‌های خبری غرب در وارونه نشان دادن اخبار تحولات فلسطین، معترض هستند، می‌پندارم ای کاش رسانه‌های اصولگرا که مکرر بر حمایت‌های منفت طلبانه‌ی اسراییل و غرب از معترضین حوادث سال 88 اشارت داشتند، کمی هم از وجدان بیدار و فریاد حق طلبی این سبزاندیش‌ها برای مظلومیت غزه روایت و اشارات می‌داشتند! حیف که آنان فقط دوربین را بر فریاد نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران نگاه داشته بودند ...».

  دو قطبی شکل گرفته در حوزه ی سیاست داخلی، همچنان به سیاست خارجی از جمله در موضوع مذاکرات هسته ای تعمیم داده می شود و این می تواند آسیبی جدی برای منافع ملی باشد. لذا به طرفین اختلافات سیاسی پیشنهاد می شود که برای خدشه دار نشدن منافع ملی، دایره ی اختلافات و دو قطبی سازی به حوزه های دیگر از جمله سیاست خارجی کشیده نشود.

  مشاهده نظرات

 7. این یادداشت امروز (22 مرداد ماه) در روزنامه ی آرمان منتشر شد:

  با شروع بررسی رای اعتماد به وزرا، پروژه یک جریان تندروی رسانه‌ای در انداختن پوست موز زیر پای مجلس به هوای شاخ به شاخ شدن بر سر تعدادی از وزرای پیشنهادی، از سوی تعدادی از نمایندگان تندرو پیگیری شد.

  در حالی که مردم با خلق یک حماسه ی سیاسی به تدبیر رای داده اند، و به تدبیر همه ی دستگاه‌ها امیدوارند، در حرکتی سوال برانگیز طی روزهای گذشته، برخی رسانه‌ها در تلاشند تا گزینه‌های معرفی شده از سوی رئیس جمهور به مجلس را در چشم مجلسی‌ها فاقد صلاحیت جلوه داده و کام ملت را تلخ کنند. در این بین علی رغم رابطه خوب و تشویق‌های روز تحلیف نمایندگان در مابین سخنان اعتدالی رئیس جمهور، اما تشویش‌های این روزهای جریان رسانه‌ای رادیکال و انتشار روزانه صدها خبر غیر واقع و اتهام پراکنی‌های غیر مستند آنها، متاسفانه مانند پوست موزی در زیر پای مجلسی‌ها در حال جواب دادن است و دیروز در نطق تعدادی از آنان خود را نشان داد.

  در روزهای اخیر قاطبه‌ نمايندگان با ابراز خشنودي از کلیت کابینه ارایه شده و روند بررسی‌های تخصصی غیر سیاسی، به رای اعتماد مجلس به اكثريت گزينه‌های پيشنهادی دكتر روحانی خوشبین بوده اند. با این وجود در صورتی که گزینه‌هایی که مورد اتهام تندروها با پروپاگاندای این جریان رسانه‌ای، با دلایلی واهی و اتهاماتی اثبات نشده و کلی مانند رابطه با کاندیدای انتخابات 88 بخواهند از دادن رای اعتماد اجتناب کنند، مردم به عنوان ناظرینی امیدوار به مشی اعتدالی، خواهند پرسید که چرا به جای معیارهای کارشناسی و بررسی عملکرد وزرای پیشنهادی در حوزه‌های تخصصی، به مسایل سیاسی پرداخته شده است؟

  در حالی ایرادهای مطرح شده از سوی جریان اختلاف انگیز به مسایل سال 88 بر می‌گردد، که هیچ کدام از گزینه‌های وزارت در محکمه‌ای پرونده‌‌ای ندارند که محکوم شده باشد، لذا جرمی ثابت نشده و فراتر از اتهام همکاری در ستاد رسمی و قانونی کاندیداهای یک انتخابات قانونی، هیچ دلیل محکمه پسندی موجود نیست وگرنه تاکنون به آن رسیدگی می‌شد. از طرف دیگر باید از تندروها پرسید که چطور در سال‌های اخیر که به گفته علی مطهری، نماینده‌ اصولگرای مجلس، سخنان رئیس جمهور وقت یکی از اسباب تحریک بود از سوی این رسانه‌ها رسیدگی نشد؟ چطور درباره پرونده‌ اتهامات اقتصادی بالاترین مقامات دولت گذشته که مجلس اصولگرا هم بارها به آن اعتراض کرد پرداخته نشد و تا روز آخر از سوی تندروها مورد حمایت بود ؟ چطور متهم ویژه‌ی پرونده‌ جنایت کهریزک که مجلسی‌های اصولگرا آنقدر به آن اعتراض کردند، تا پایان در هیات دولت عضویت داشت و این جریانات تندرو رسانه‌های آنها با سکوت از آن عبور کردند و اینچنین خود را به آب و آتش نزدند؟

  در سال های پس از انتخابات 88، نقش جریانات تندرو در گسترش فاصله بین جناحین سیاسی برجسته بود؛ و البته به خاطر اینکه این رسانه‌ها خود را به اصولگرایان منتسب می‌کنند، هزینه‌ی این اقدامات به پای جریانات اصولگرا نوشته می‌شده است تا آنجا که به عنوان مثال وقتی سال گذشته شخصیتی مانند حبیب ا... عسگراولادی موضعی برای «تعدیل فضای سیاسی» گرفته بود آنچنان به وی تاختند که انگار برای وی نیز حق انتخابی غیر از مشی «غیر اعتدالی» قایل نیستند.

  با توجه به تجربه گذشته، اقدامات اینچنینی تندروها، تنها به خراب کردن رابطه‌ مجلس اصولگرا و دولت جدید اعتدال و تلخ شدن کام مردم خواهد انجامید، و در حالی که دکتر روحانی کابینه‌ای میانه رو و کارشناسی معرفی کرده که حتی در میان آنها برخی مخالفان وی در انتخابات اخیر هم قرار دارند، بهتر است که مجلس نیز با بی توجهی به جریانات تندرو، گربه را دم حجله کشته و مانع از پیشروی تندروها در این مرحله بشود تا دولت و مجلس در مرحله پس از حماسه سیاسی، به فکر حماسه اقتصادی باشند.

  مشاهده نظرات

 8. این یادداشت روز سه شنبه 15 مرداد ماه در روزنامه ی آرمان منتشر شد:

  نقد یک چیز و اتهام علنی مقوله‌‌ای جداست؛ روزنامه کیهان این روزها رسما گزینه‌های پیشنهادی وزارت از سوی رئیس جمهور منتخب ملت را به جرائمی متهم می‌کند که کمترین انتظار از دستگاه قضا ورود مدعی‌العموم به انتشار چنین ادعاهایی در این روزنامه و برخی رسانه‌های همسو با آن است. نقد که هیچ، متهم کردن به «ارتکاب جرم تبانی» از حدود یک یادداشت یا گزارش روزنامه‌‌ای خارج است، گویی نتیجه حکمی صادره را بیان می‌کند در حالی که نه تنها چنین احکامی در هیچ دادگاهی صادر نشده بلکه این ادعا در واقع متهم کردن دستگاه قضایی در لیاقت نظارت بر بیت‌المال است. آیا عدلیه‌ اینچنین وضعیتی دارد یا متهم‌کنندگان خود را در حیاط خلوت احساس می‌کنند؟

  مدعی‌العموم با ورود به موضوع اتهامات ادعایی، هم می‌تواند مانع تشویش اذهان عمومی شود، هم با ورود به موضوع در صورت کذب بودن اتهامات، از حیثیت نیروهای معرفی شده توسط منتخب ملت و نیز حیثیت جمهوری اسلامی دفاع کند و در صورت واقعیت اتهامات نیز به تصمیم گیری مجلسی‌ها کمک کند؛ در حالی که در حال حاضر با تشویش اذهان عمومی هم به نیروهایی باسابقه اتهاماتی وارد شده و هم نمایندگان تکلیف خود را نمی‌دانند.

  به عنوان مثال توجه مدعی‌العموم را به این جمله از سرمقاله کیهان مورخ دو روز پس از تنفیذ و فردای روز تحلیف (دوشنبه) جلب می‌کنیم که در آن پس از ادعای «حضور چند فرد بدسابقه در فهرست پیشنهادی رئیس جمهور»، درباره یکی از وزرای پیشنهادی نوشته است: «آیا کسی که در دوران تصدی چندین و چند ساله وزارت نفت، پرونده‌های مفتوح و پاسخ نداده‌ای از انعقاد قراردادهای خسارت‌آفرین و بعضا شبیه ترکمنچای داشته و از جمله در قرارداد ننگین «کرسنت»، گاز ایران را بدون طی مراحل قانونی و از طریق واسطه‌های رشوه‌دهنده به 14برابر زیر قیمت روز به طرف خارجی واگذار کرده است و... می‌تواند امین ملت ایران در وزارت حساس و سرنوشت‌ساز نفت باشد؟!».

  آقای زنگنه 22 سال در دوران ریاست جمهوری آقایان خاتمی و هاشمی و نیز رهبر انقلاب، متصدی وزارتخانه‌های مختلفی بوده است؛ اگر واقعا چنین خطاهایی داشته و تا امروز در هیچ دادگاهی محکوم نشده است که وااسفا؛ هر چند ما معتقدیم علیرغم وجود انتقاد به مدیریت هر مدیری از جمله آقای زنگنه، اما به یقین چنین اتهاماتی واهی، در درجه اول وهن نظام و محکوم است. کار کیهان به جایی رسیده که به جای جوابیه این افراد می‌نویسد: «دفتر بیژن نامدارزنگنه با ارسال مطلبی طولانی به کیهان، نسبت به یک گزارش خبرگزاری فارس واکنش نشان داد!»

  و در پایان سخنی هم با آقای شریعتمداری! اگر شما به چنین پرونده‌هایی دست داشته‌اید و از تخلفات ادعایی مطلع بوده‌اید چرا تا زمانی که با دولت و اشخاصی همراه و رفیق بوده‌اید درباره آن به اصطلاح دست به افشاگری نزده‌اید و امروز که تشت رسوایی ادعاهای چند ساله شما علیه یک جریان سیاسی از پشت بام افتاده و صدای آن گوش فلک را پر کرده از روی غیظ می‌خواهید با پروپاگاندا و روش‌هایی غیر اخلاقی و البته غیر قانونی از انتخاب وزرا توسط منتخب ملت جلوگیری کنید؟

  مشاهده نظرات

 9. خبرگزاری فارس به تازگی سناریویی را با عنوان «گزارشی از پروژه بازگشت فتنه‌گران به کشور» منتشر کرده که امیدوایم با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، آخرین سناریوهایی باشد که دروغ و نفرت می‌پراکند؛ یکم: با تحقیق درباره‌ی «مرکز سناریونویسی» و دوم: با کنترل مالی و مدیریتی «شبه رسانه‌های نهادهای خاص» از جمله همین خبرگزاری فارس.


  یکم: گزارش یا سناریو

  تصور نمی‌شود که حتی ذهن خلاق اصغر فرهادی هم بتواند چنین سناریوهایی تخیلی بنویسد که در این شبه «گزارش»ها دیده می‌شود؛ در ابتدای آن آمده: «خاتمی و اصلاح‌طلبان به شدت به دنبال مدیرعاملی فاتح در خبرگزاری جمهوری اسلامی هستند و از همین رو به وی دستور دادند تا هفته آینده از لندن به تهران بازگردد. به گزارش سرویس فضای مجازی خبرگزاری فارس به نقل از سایت ندای انقلاب، نمایندگان برخی از کشورهای اروپایی و غربی در یک ماه گذشته با بیش از 150 نفر از ایرانیان مقیم خارج از کشور و همچنین با رعایت برخی پوشش ها با حداقل 12 نفر در داخل ایران تماس گرفته و از آنها خواسته اند خود را برای نقش آفرینی در یک پروژه جدید به عنوان پروژه "دیوار آتش" آماده کنند».

  بدیهی است که نوشتن این اراجیف، سند نیاز ندارد، فقط پشتوانه‌ای می‌خواهد که به کسی پاسخگو نباشی و هر چه به ذهنت می‌رسد را روی کاغذ بیاوری، وگرنه حتی در صورت وجود چنین برنامه‌ی پیچیده‌ای، آیا مدیران اطلاعاتی این کشورها به خدمت خبرگزاری فارس رسیده و گزارش عملکرد داده‌اند؟ یا ما در دستگاه‌های اطلاعاتی همه‌ی این کشورها نفوذی داریم و در آن صورت هم باید دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی ما این گزارش را در اختیار خبرگزاری گذاشته باشند که اساسا هیچ کدام از این احتمالات باور پذیر نیست، بلکه مضحک است. هر چند انکار اقدامات بیگانگان ساده دلی است اما حداقل این سناریوها بی محتوا و غیر واقعیست و به داستان می ماند.

  در بخشی از این شبه گزارش با عنوان «نقش برجسته فاتح در فتنه 88»، ادعاهای گذشته تکرار شده که در مقاطع مختلف کذب بوده آن اعلام شده بود، هر چند خون فاتح از دیگرانی که مورد برخوردهای غیر اخلاقی و غیر انسانی در این چند سال قرار گرفته اند رنگین تر نیست و لذا با ایمان به خدا همه‌ی تهمت‌ها و دروغ‌ها را تحمل کرد.

  تنها جمله‌ی نسبتا صحیح آن شبه گزارش این بود که: «گفته می‌شود پس از ممنوع الخروج شدن ابوالفضل فاتح پس از فتنه 88، وی توانست با وساطت یکی از نواب رییس مجلس شورای اسلامی، به بهانه بورسیه تحصیلی ایران را به مقصد انگلیس ترک نماید». هر چند که «بهانه» نبوده و آقای فاتح در آن مقطع مرخصی بوده و قاعدتا می‌بایست با پایان مرخصی به سر کلاس برمی‌گشته اما اطلاعات این دوستان اینقدر پرت هست که نمی‌دانند اولا دو سال است که دکتر فاتح فارغ التحصیل شده و دو سال آخر یعنی چند ماه بعد از انتخابات، جهاد دانشگاهی هزینه‌ی بورسیه‌ی او را به صورت غیر قانونی قطع کرده بود!

  از طرفی به دوستان سناریو نویس یادآور می‌شود که آن «گفته می‌شود» واقعیت دارد و شخص واسط هم حجت الاسلام والمسلمین آقای ابوترابی‌فرد، نایب رییس آن زمان و نیز الان مجلس است که چهره‌ای معتبر میان جناح‌های مختلف است و با شناخت کامل از فاتح چنین کرد. دو سال پیش که سه خبر سراسر دروغ در یک روز درباره ی ابوالفضل فاتح در باشگاه موسوم به خبرنگاران جوان منتشر شده بود در یادداشتی در همین باره نوشته بودم که: باشگاه خبرنگاران در این خبر می نویسد «فاتح پس از آغاز فتنه 88 ممنوع الخروج شد، اما مدتي بعد، ممنوعيت خروج وي لغو شد». حداقل اینقدر جربزه داشته باشد و بگوید که دفتر رهبری ممنوعیت خروج فاتح را لغو کرده است.

  در ادامه‌ی شبه گزارش مشکوک «فارس» و سایت به اصطلاح «ندای انقلاب»، نقل قول‌هایی از «همسنگری فاتح در دوران دفاع مقدس یعنی حجت الاسلام رسایی نماینده تهران در مجلس» شده که ناگفته پیداست به چه امام‌زاده‌ای متوسل شده‌اند؛ اگر شفا دهنده بود باید بر مبنای این دست حرف‌ها و شعارهای امثال رسایی در این 4 سال، جریان آقای احمدی‌نژاد با آقای جلیلی ادامه پیدا می‌کرد اما در امتحان انتخابات ملت، این جریان رفوزه شد. این یعنی مردم این حرف‌ها را دوزار هم باور دارند.

  لذا به امید خدا و با تلاش دولت تدبیر و امید، انشالله باید درباره‌ی «مرکز سناریونویسی» که در این سال‌ها با انتشار شبه گزارش‌ها و سناریوهایی از این قبیل، کام ملت را تلخ، فاصله‌ها را زیاد، و نفرت و کینه تولید کرده‌اند، تحقیقی از طرف دولت روحانی و حامیان اعتدال در مجلس بشود، وگرنه غده‌های سرطانی جدا از ملت در عرصه‌های رسانه‌ای توانایی ایجاد مانع بر سر راه دولتی برخاسته از انتخابات باشکوه 24 خرداد را دارد.


  دوم: تغییر رویکرد رسانه ها

  ابوالفضل فاتح مانند میلیون‌ها ایرانی دیگر که در این کشور آموزش دیده و تجربه کسب کرده‌اند، جزو سرمایه‌های ایران و البته یکی از نخبگانی است که چه در انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و چه در ایسنا بسیار تاثیرگذار بود؛ بدون تردید فاتح و ایسنا در گسترش حوزه‌ی رسانه‌ای پس از سال 76 سهم بسزایی داشتند و چه حیف که با روی کار آمدن احمدی‌نژاد مانند بسیاری دیگر از نیروهای باتجربه کنار گذاشته شد. قطع و یقین اگر شعار ما شایسته سالاریست، می‌بایست در دولت تدبیر و امید از نیروهای باتجربه استفاده کرد و او حتما در حوزه‌ی رسانه «یکی» از با تجربه‌هاست که در سال‌های اخیر دکترای ارتباطات را نیز از دانشگاه آکسفورد انگلیس گرفته است؛ البته آکسفورد واقعی نه قلابی.

  تصور نمی‌کنم که کسی مدعی باشد در دوران آقای احمدی‌نژاد، اعتماد مردم به رسانه‌های داخلی افزایش پیدا کرده چون طبق آماری که در نظرسنجی‌های رسمی صداوسیما منتشر می‌شود ضریب نفوذ ماهواره‌ها و شبکه‌های خبری غیر رسمی و بیگانه در این سالها بسیار افزایش پیدا کرده است که ناشی از نگاه غلط به حوزه‌ی رسانه بوده و باعث شده که از رسانه‌های داخلی سلب اعتماد بشود. در حالی که شعار ما در ایسنا «ایران به روایت ایران» بود و با مدیریت خوب آقای فاتح کاری کرده بودیم که معمولا ایسنا به معیار تبدیل شده بود و رسانه‌های خارجی نمی‌توانستند درباره ی اخبار اتفاقات ایران بزرگنمایی را کوچک نمایی کنند. برنامه‌ی ایسنا در گام بعد این بود که «جهان به روایت ایران» اتفاق بیافتد تا حتی آن دسته از خبرهای دیگر نقاط جهان که مورد توجه ایرانیان هست را از خبرگزاری‌های دیگر ترجمه نکنیم، کاری که هنوز هم هیچ رسانه‌ی ایرانی نتوانسته، چون حتی اگر صداوسیمای ما خبری را از یک نقطه ی جهان تهیه کند اما تماشاچی ایرانی به صداوسیما اعتمادش پایین است.

  لذا باید رسانه‌هایی غیر دولتی اجازه‌ی فعالیت بیشتری بیابند و خطوط قرمز بی معنای سال‌های اخیر برداشته شود و بتوانند از حق فروش و آگهی به صورت کاملا رقابتی استفاده کنند، همچنین رسانه‌های عمومی مانند ایسنا باید تقویت شوند و دولت به آنها به عنوان گوشت قربانی نگاه نکند، کاری که در مورد ایسنا متاسفانه افتاد و با روی کار آمدن دولت احمدی‌نژاد و دخالت‌ها و فشارهای بیجای دولت بر آن، در 8 سال حدود 8 مدیرعامل عوض شد! در مورد رسانه‌های دولتی مانند ایرنا و روزنامه‌ی ایران و امثالهم هم بهتر است که دولت به عنوان روابط عمومی از آنها استفاده نکند و دست آنها را در کار رسانه‌ای باز بگذارد که مطمئنیم این اتفاق در دولت آقای روحانی خواهد افتاد.

  اما در مورد برخی «شبه رسانه‌های نهادهای خاص»، اعم از خبرگزاری و غیره که به اعتراف صریح خود آقای احمدی‌نژاد به نهادهای نظامی و امنیتی وابسته هستند؛ این عین جمله‌ی احمدی‌نژاد است که خبرگزاری فارس را مخاطب قرار داد: «من مصاحبه ایشان را دیدم و متاسفم که با یک خبرگزاری وابسته به نهاد نظامی و همه اش علیه دولت مصاحبه شده است. امروز هم همین حرف‌ها در همین خبرگزاری است. دو سه نکته را دارند می‌زنند که ملت ایران باید توجه داشته باشند. یک خبرگزاری که وابسته به یک نهاد امنیتی است نباید به مسائل سیاسی ورود کند ... خبرگزاری وابسته به نهادهای امنیتی و دستگاه‌های تبلیغاتی که از دولت پول می‌گیرند نباید این قدر علیه دولت سیاسی‌کاری کنند ...».

  کنترل مالی و مدیریت این خبرگزاری باید در دستور کار دولت قرار بگیرد؛ اگر این نهادها «نباید به مسایل سیاسی ورود داشته کنند»، و اگر همانطور که احمدی‌نژاد می‌گوید «از دولت پول می‌گیرند»، پس با کنترل مالی آنها توسط دولت تدبیر و امید، می‌توان امید داشت که جلوی تندروی و دخالت چنین رسانه‌هایی گرفته شود. شاید با کنترل مالی بتوان سیاست‌های آنها را معتدل کرد، اگر نیاز به تغییر مدیریت بود باید از همین طریق برای تغییر مدیران آنها اقدام کرد و اگر لازم بود این شبه رسانه‌ها را تعطیل کرد یا به نهادهایی عمومی تبدیل کرد که دیگر زیر نظر نهادهایی که احمدی‌نژاد از آنها نام برده نباشند.

  به هر حال اگر بخواهیم از آرای ملت به اعتدال محافظت شود، در زمینه‌ی رسانه‌ها زیاد کار داریم، شاید نیاز باشد که رسانه‌هایی کاملا شخم بخورند که در این سال‌ها نه فقط اعتماد مردم را به خود جلب نکردند بلکه سلب کردند، حتی باعث شدند که در جامعه هم کینه و نفرت‌ها زیاد شود و در صورتی که تغییری در آنها به وجود نیاوریم امید مردم را ناامید خواهند کرد.


  پی نوشت: تعدادی از یادداشت‌های مرتبط با موضوع که پیشتر منتشر شده است: ماجراي مشكوك كيهان و داستان ايسنا / "ماشین دروغ پرکار است" / عقد مجتبی واحدی با صدای آمریکا / گذرگاه خطیر و روزنه های عبور / همصدایی مشکوک مخالفان یادداشت فاتح / گفت وگوی ملی؛ راه نجات کشور از خشونت طلبان / ضرورت "جنبش عمومی گفت و گو" / از لندن نشینی تا مشی انگلیسی کیهان / چند واکنش بدون شرح / از ظلمی که به امثال فاتح می شود / تاکید فاتح بر اصلاحات / دروغی رسوا درباره ی ابوالفضل فاتح / پاسخ فاتح از مکه به افسانه پردازی های صداوسیما / صداوسیمای چوپان

  مشاهده نظرات

 10. بله، حسن روحانی اول شد، باقر قالیباف دوم؛ اما جریانی که باخت قالیباف نبود، سعید جلیلی بود، همان جریانی که 8 سال حاکم بوده است. حالا روزنامه‌ی کیهان به عنوان نماد رسانه‌ای این جریان در موقعیتی ویژه قرار دارد، شاید سال 96 یا 1400 سال کیهانی‌ها باشد اگر خوب بازی کنند؛ چرا که از 53 میلیون واجد شرایط، فقط 18 میلیون نفر به روحانی رای داده و 35 میلیون (مجموع رای دهندگان به سایر کاندیداها و کسانی که در انتخابات شرکت نکردند) به او رای نداده‌اند.

  نباید فراموش کنیم؛ اکثریت رای دهندگان در سال 76 دقیقا در نفی سیاست‌های اقتصادی دوره‌ی هاشمی رفسنجانی به محمد خاتمی رای دادند. سال 84 اکثریت رای دهندگان دقیقا در نفی سیاست‌های اقتصادی دوران اصلاحات و سازندگی به محمود احمدی‌نژاد رای دادند که کیهان مهمترین حامی او بود. سال 92 اکثریت رای دهندگان دقیقا در نفی سیاست‌های 8 ساله‌ی احمدی‌نژاد رای دادند.

  و 4 کاندیدای اصولگرا (قالیباف، جلیلی، محسن رضایی و علی اکبر ولایتی) که حامی روی کار آمدن احمدی‌نژاد در سال 84 بودند در انتخابات اخیر به پای «نه» به سیاست‌های 8 ساله‌ی احمدی‌نژاد باختند، این تنها حسن روحانی بود که نماد «منتقد واقعی» به وضع موجود شناخته شد؛ وگرنه همان 4 کاندیدا نیز نقدهای کاملا تصنعی به دولت مستقر داشتند، حتی ماه‌هاست که صدای آقای کیهان، شریعتمداری هم از دست عملکرد احمدی‌نژاد درآمده اما این گروه به جای نقد، باید مسوولیت منتخب خود را می‌پذیرفتند و به مردم پاسخ می‌دادند.

  شریعتمداری با ابوحنیف (اصغر جمالی‌فر) که یک نشریه‌ی یک برگی در حاشیه‌ی نماز جمعه منتشر می‌کند قابل مقایسه نیست، او را نباید دست کم گرفت، حاج حسین به خوبی می‌داند که چرا خیلی زود دارد پرچم نقد روحانی را بلند می‌کند؛ البته این روزها با تهدید روحانی برای انتخاب اصلاح طلبان در کابینه شروع کرده اما این شروع خوبی برای در دست گرفتن جریان منتقد دولت آتی است؛ ضمن اینکه روحانی مورد حمایت ما بود اما کاندیدای اختصاصی ما نبود و لذا دولت کنونی منتقدانی از هر دو جناح خواهد داشت که همدیگر را بالانس می‌کنند.

  قطع و یقین ما از «آزادی مخالف و منتقد» نه تنها استقبال می‌کنیم بلکه منت آنها را هم می‌کشیم حتی از منتقد حواس جمعی مثل آقای شریعتمداری و کیهان که از توهین و تهمت دریغ نمی‌کند نمی‌توان گذشت، فقط باید امیدوار بود که این «انحراف»اش هم اصلاح شود و به این نتیجه برسد که دست به اصلاح روش‌های خود بزند؛ همچنان که آیت الله مصباح یزدی به عنوان یکی از رهبران معنوی این جریان که اعتقادی به انتخابات و رای مردم نداشت، امروز گامی به جلو برداشته و می‌گوید: «امروز چه ما بخواهیم و چه نخواهیم دموکراتیک بودن انتخابات یک اصل تلقی شده است ... اگر دوباره فصل انتخاباتی پیش آمد، باید با همان انگیزه و جدیت شرکت کنیم و نگران نتیجه نباشیم ... از حالا برای 4 سال بعد فکر کنیم».

  البته این گامی به جلو و ارتقای سطح به آقای مصباح ختم نمی‌شود، جامعه هم دیگر جامعه‌ی قبلی نیست، اصلاح طلبان هم از اول دیدگاه‌های امروز را نداشتند؛ چنانچه بخشی از دوستان نزدیک به آقای هاشمی یک سال قبل از انتخابات سال 76، موضوع ریاست جمهوری مادام العمر آقای هاشمی را تلویحا مطرح کردند اما امروز حتی آقای مصباح هم دموکراتیک بودن را اصل می‌گیرد. امیدواریم کیهان هم اصلاح شود، بفهمد که بدون تهمت و توهین هم می‌شود کار کرد.

  ناگفته نماند که در این انتخابات فقط کیهان و اصولگراها نبودند که برداشتی غیر واقعی از نظر مردم و شرایط داشتند، فضای انتخابات برای همه مبهم بود، مثلا رجبعلی مزروعی و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی هم علی رغم مشی اصلاح طلبی، اما در این انتخابات شرکت نکرد و فرصت را مهیا ندیدند، امثال محمد ملکی از فعالان جبهه ملی‌ها و حتی محمد نوری‌زاد (عضو خانواده‌ی کیهان) هم بلندگوی تحریم به دست گرفته و شعار اصلاح ناپذیری و شکستن ساختارها را سر می‌دادند، خود اصلاح طلبان هم باور نداشتند که امکان رای آوری کاندیدای مورد حمایتشان – هر کسی که باشد - فراهم شود، همچنان که آقای خاتمی نقل به مضمون گفته بود که اجازه نخواهند داد که از یک حدی بیشتر رای بیاوریم. لذا در مقام تحلیل نگاه مردم و شرایط انتخابات اخیر خیلی‌ها نظرات اشتباه یا غیر دقیقی داشتند.  یکم - رهبری بی طرفانه

  مشکل کیهان اما در انتخابات اخیر زیاد بود؛ بزرگترین مشکلش این بود که اصلاح طلبان بالغ شده و عملا به التزام به «رهبری سیاسی» در اصلاحات رسیده‌اند و نتیجه هم گرفتند، اما شریعتمداری و دوستان کیهانی می‌خواستند «جایگاه رهبری» را تا حد «ابزار» رسیدن اصولگرایان به قدرت پایین بیاورند، اتفاقا در این انتخابات هم همه‌ی امیدشان به رهبری بود ولی دستشان خالی ماند؛ هر چند در مرحله‌ی بررسی صلاحیت‌ها تندروها دست پیش را داشتند، اما خبرها حاکی از آن بود که رهبری بر حفظ آرای مردم تاکید ویژه‌ای داشتند و لذا باید به قول آقای خاتمی گفت: حقاً و انصافاً باید از آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب که زمینه تحقق این حماسه را فراهم نمودند، قدردانی کرد.

  وقتی شما عضو یا هوادار قرمز یا آبی باشید، برد یا باخت تیم خودتان مهم است، اما اگر رییس فدراسیون فوتبال باشید، بازی خوب مهم است ولاغیر، حتی اگر خودتان طرفدار قرمز یا آبی باشید. انتخابات اخیر برای جمهوری اسلامی «برد» بود، همین. در حالی که کیهان تا توانستند از انقلاب هزینه کرد؛ کیهان در پنجم خرداد نوشت: «سعید جلیلی صرفا کانديداي يک جبهه يا جريان خاص نيست؛ بلکه به نمايندگي از گفتمان انقلاب اسلامي به صحنه ورود پيدا کرده است». و یا کیهانیان در حد افراطی از رهبری برای آقای جلیلی هزینه کردند؛ حتما این مداحی را شنیده‌اید که چطور از ارزش‌های مورد قبول بخش‌هایی از جامعه برای جلب رای به جلیلی استفاده شده بود:

  «ای معلم عبادات، تویی قبله‌ی حاجات / دعاکن برای کشور ما تو انتخابات / ای امیر عزت و شور، تویی مقبر پر نور / دعاکن یه بچه هیاتی بشه رییس جمهور / (بگم کی؟) / باز بدون هیچ دلیلی، می‌زنم به عَدُو سیلی / رای می‌دم به عشق رهبرم به آقای جلیلی // با دل غرق سرور و اشتیاق / منتظر دو روز دیگه می‌شینم / من فقط می‌خوام که بعدِ رای گیری / خنده رو لبای رهبر ببینم // باز فتنه داری، کینه داری / (یا حیدر) / تا که رهبری داری، غمی نداری ...».

  برای رفع این مشکل، کیهان و کیهانیان باید خود را از زیر سایه‌ی رهبری بیرون بیاورند، از خودشان مایه بگذارند، رهبری را در نقش رهبری طبق قانون اساسی ببینند که این جایگاه مانند دوران امام، نقشی بی طرفانه نسبت به سلایق سیاسی دارد نه طرفدارانه. تاکید خود ایشان بر اینکه حتی کسانی که طرفدار نظام نیستند هم برای تاثیرگذاری بر سرنوشت کشور در آن شرکت کنند، بسیار تحسین برانگیز و بی طرفانه بود، بر خلاف کسانی که شاید «حق رای» هم برای «منتقدان سیاسی» قائل نباشند.

  یک نکته را هم اینجا باید گفت: کسانی در آن سوی میدان سیاست نیز دقیقا تلاش دارند رهبری جناحی باشد، یعنی «رهبری بی طرف» را در تناقض با تعریف خود علیه جمهوری اسلامی می‌دانند، در حالی که اصلاح طلبان در دوران اصلاحات نیز تمایل داشتند که به رهبری پرچمداری اصلاحات را بپذیرانند ولی هم کیهانیان و هم آن سویی‌ها سعی کردند که فاصله بیاندازند و ناموفق هم نبودند.


  دوم - رای به سازش، نه به مقابله

  مساله‌ی دیگر، دو قطبی اشتباهی بود که کیهان در زمان انتخابات آن را بولد (پررنگ) کرد، اینقدر که هر کسی کیهان را قبل از انتخابات خوانده باشد نتیجه می‌گیرد که حالا سازش بر مقاومت پیروز شده است؛ که البته به یک معنی همینطور هم هست؛ یا به قول دکتر ولایتی، «آشتی در داخل و آشتی با دنیا». راهی که جریان احمدی‌نژاد نه در داخل دنبال کرده و نه در دنیا و به همین خاطر رای مردم به روحانی و رای ندادن به جلیلی نشان از موافقت اکثریت رای دهندگان با سازش تعریف می‌شود.

  کیهان 26 اردیبهشت اظهارات روحانی درباره ی مذاکره با آمریکا را «ساده‌دلی» خواند و نوشت که «به سیاق اظهارات آقای حسن روحانی لابد باید گفت که باید دم صهیونیست‌ها را دید»، و با این ادعا که «جنس خوش‌بینی‌های امثال روحانی در مذاکرات هسته‌ای باعث دو سال و نیم تعطیلی مطلق فعالیت‌های هسته‌ای ایران در ازای هیچ شد»، کنایه زد که «خدای نکرده قائل به شیوه قذافی که نیستید؟!»

  پنجم خرداد سرمقاله‌نویس کیهان با عنوان «سکانس سازش!»، متذکر شد که دشمن به دنبال «القاي خط سازش» است اما «از سناريوي القاي سازش به افکار عمومي، آبي گرم نمي‌شود و 24 خرداد پايان بي‌سرانجام اين سکانس است».

  روز 21 خرداد که عارف انصراف داده و روحانی باقی مانده بود، به نوشته‌ی سرمقاله‌ی کیهان، خط دشمن این بود که «مقاومت، رمز پیشرفت نیست» و «برخی نامزدها جدول دشمن را پر کرده‌اند» که «تنها راه‌حل موجود را «بستن با کدخدا» توصیف کرده‌اند»؛ اشاره به لفظی که روحانی در یکی از سخنان دوران تبلیغات به کار برده بود. کیهان به تحلیل نیویورک‌تایمز از «مواجهه خط سازش و خط مقاومت در ایران» اشاره ولی تصریح می‌کند که «برخی آقایان باید بدانند که نتیجه این بازی را مردم رقم خواهند زد».

  و دیدیم که مردم چطور رقم زدند؛ مشکل جریان کیهان این است که درک نمی‌کنند بهترین رییس جمهورها هم بدون سرمایه‌ی اجتماعی بالا در داخل که فقط با یک آشتی در داخل حاصل می‌شود، قادر به پیشبرد برنامه‌های خود نیست. مشکل کیهان این است که نمی‌داند امروز کشور بعد از 8 سال حاکمیت سر تا پا اصولگرا به واسطه‌ی مواضع شاز علیه همه‌ی دنیا نتوانسته مستقل‌تر شود، اتفاقا بر خلاف ظاهر امروز کشور ما با این حجم بالای واردات بسیار وابسته‌تر شده و اگر یک روز همین «غرب» و «دشمن» جلو واردات گوشت و گندم و برنج و دسته بیل[!] و غیره به ایران را بگیرند، باید همدیگر را بخوریم!

  مقاومت واژه‌ی قشنگیست اما امام حسن(ع) هم امام ما بود که صلح کرد، مگر می‌شود با همه‌ی دنیا سر جنگ و دعوا و خصومت داشت؟ اصلا به فرض که ما نظم کنونی جهان را نپسندیم اما باید به قواعد مورد پذیرش اکثریت التزام داشته باشیم و از راهش به دنبال اصلاح آن برویم.

  در داخل هم دیگر جامعه‌ی ما عهد بوقی نیست؛ سال 61 وقتی به کلاس اول دبستان رفتم آخرین سالی بود که چوب و طناب برای فلک کردن استفاده می‌شد چون دوره تغییر کرده بود، اما تا پایان دوران راهنمایی معلم‌ها هزار بار و به هر بهانه‌ای با چوب به کف دست ما می‌زدند؛ اما امروز دیگر دانش‌آموزها را هم نمی‌شود زد، باید با آنها حرف زد و قانعشان کرد، اما روش کیهان برای برخورد با مردم مثل همان دوران است، دستوری و غیر تعاملی و با دافعه‌ی بالا و جاذبه‌ی پایین. حتما امثال شریعتمداری هم می‌توانند عوض شوند؛ اصلا اینقدر سیاه و سفید و صفر و صد دیدن‌ها نیازی نیست.

  آن سوی ماجرا هم جالب است؛ کسانی با روی کار آمدن روحانی مخالف بودند چون باعث سازش در داخل و خارج می‌شد، چون روابط دوستانه‌ی جمهوری اسلامی با دنیا و آشتی ملی در داخل را باعث ماندگاری جمهوری اسلامی می‌دانند و چون ماهیت سیاسی خود را در تقابل با جمهوری اسلامی تعریف می‌کنند، با سازش مخالف بودند و هستند. یادمان نمی‌رود که اولین کسی که خاتمی را فتنه‌گر خواند، مسعود رجوی در سال 76 بود که خاتمی را باعث تداوم جمهوری اسلامی می‌دانست و از انتخاب او آتش گرفته بود.


  سوم - محاسبات ناشی از غرور

  یک سری اشتباهات محاسبه در میان اصولگراها ناشی از غرور آنها بود؛ بالاخره 12 سال است که با دوپینگ و بی دوپینگ، یعنی چه در انتخابات‌هایی که اصلاح طلبان حضور داشته یا نداشته‌اند، نتیجه در نهایت به نفع اصولگراها بود؛ آخرین پیروزی اصلاح طلبان به سال 80 یعنی دور دوم ریاست جمهوری آقای خاتمی بازمی‌گشت.

  پیروزی تنها روحانی: اصولگراها تصور می‌کردند که «یک روحانی» حتما رای نمی‌آورد؛ نظرسنجی‌ها هم همین را نشان می‌داد، برای همین آنها از سال 82 در شورای شهر دوم مهدی چمران غیر روحانی را سر لیست و بعد هم رییس شورا کردند. سال 83 حدادعادل رییس مجلس اصولگرای هفتم شد. سال 84 احمدی‌نژاد رییس جمهور و رییس شورای بعدی به همین منوال و رییس مجلس هشتم و نهم هم لاریجانی غیر روحانی. حتی تصورش هم برایشان سخت بود که یک روحانی - غیر از خاتمی - بتواند در این دوران رای آور باشد، وگرنه چرا یکی از کاندیداهای چهارگانه‌ی نهایی آنها روحانی نبود؟ البته ناگفته نماند که این تصور خیلی‌ها بود، از جمله نگارنده‌ی همین سطور.

  پوست گرودی عارف: تصور کسانی که به دنبال مهندسی انتخابات بودند این بود که عارف کناره گیری نخواهد کرد؛ خبرگزاری‌های فارس و تسنیم و امثالهم چه تلاش‌ها که در ماه‌های منتهی به انتخابات برای حمایت از عارف نکردند، حتی وقتی ابتدای هفته‌ی آخر کناره گیری عارف به نفع روحانی قطعی شده بود، خود شریعتمداری دو یادداشت در حمایت از عارف و جلوگیری از کناره گیری او نوشت. اما بر خلاف تمام تلاش آنها و پیغام‌های آنها به عارف، او مردانه و اصلاح طلبانه کناره گیری کرد تا دست کیهان در پوست گردو بماند.

  غافلگیری یک جنبش: هیچ کدام از ما فکرش را هم نمی‌کردیم که با یک کاسه شدن آرا در دو روز مانده به انتخابات و حمایت دیرهنگام خاتمی و هاشمی، آن سیل به جریان بیافتد؛ تا روز یکشنبه آرای روحانی و عارف با هم زیاد فرقی نداشت، مجموع رای آنها در نظرسنجی‌ها کمتر از جلیلی بود. کیهان هم که همیشه با اطلاع از آینده[!]، پز پیشگویی می‌داد، این بار بدجور باخت اما به روی خود نیاورد؛ برای مثال شریعتمداری 28 اردیبهشت ماه نوشت: «از هم اکنون با جرأت مي‌توان گفت نامزدهاي وابسته به فتنه آمريکايي- اسرائيلي 88 کمترين شانس پيروزي در انتخابات پيش روي را ندارند». منظور او دقیقا روحانی هم بود، چون روز قبل از انتخابات، درباره ی حامیان روحانی همین واژه ها را به کار برد.

  شریعتمداری دو روز قبل از انتخابات هم در سرمقاله‌ی کیهان ادعا کرد که در مقابل سد «رأی متراکم و چند برابری اصولگرایان»، اصلاح طلبان «از هم اکنون خود را بازنده انتخابات 24 خرداد تلقی» می‌کنند! و فردای آن روز یعنی 23 خرداد، روز قبل از انتخابات نیز در یادداشتی عاجزانه از 4 کاندیدای اصولگرا می‌خواهد که با ائتلاف خود، «مانع سيل [آرای مردم به اصولگرایان] نشويد».

  عدم اجماع مفید: اگر چهار کاندیداهای اصولگرا با هم اجماع می‌کردند و یکی از آنها باقی می‌ماند حتما رایشان کمتر می‌شد، چون بخشی از رای آنها به حساب روحانی می‌رفت، و کیهان البته با بی تدبیری از آنها می‌خواست ائتلاف کنند. مثلا اگر ولایتی یا رضایی یا قالیباف انصراف می‌دادند، قطعا بخش قابل توجهی از آرای آنها به حساب روحانی ریخته می‌شد. حتی اگر حداد عادل انصراف نمی‌داد «شاید» به اندازه‌ی 300 هزار رای در انتخابات تاثیر می‌گذاشت و باعث می‌شد روحانی به 50 درصد نرسد و با قالیباف به مرحله‌ی دوم برود که نشد!


  چهارم - اعتدال تابلوی اصلاحات

  آقای شریعتمداری که بعد از انتخابات می‌گوید روحانی اصولگراست، 25 اردیبهشت ماه مثال خوبی زده بود «اگر [مردم] از آن دوران [هاشمی] خاطرات خوشي داشتند که از لج آن 8 سال با 20 ميليون راي به سراغ خاتمي نمي‌رفتند». خدا پدر و مادرت را بیامرزد، امسال هم اگر مردم از دوران اصولگرایی خاطرات خوشی داشتند که از لج این 8 سال مصیبت با 18 میلیون رای به سراغ روحانی نمی‌رفتند؛ 4 شاخ شمشاد اصولگرا در میانه‌ی میدان بودند.

  شریعتمداری 29 اردیبهشت ماه در «گفت و شنود کیهان»، به نکته‌ی بسیار صحیح دیگری در «قدرت مردم در تشخیص کارنامه‌ی سیاه» اشاره می‌کند اما خود نمی‌تواند تشخیص بدهد که کارنامه‌ی چه کسی مورد قبول نیست. او می‌نویسد: «يکي از گروه‌هاي اپوزيسيون به اصلاح‌طلبان پيشنهاد کرده است که با تابلوي جنبش سبز! وارد رقابت‌ انتخاباتي نشوند. ولي با هر تابلويي وارد شوند، مردم آنها را مي‌شناسند و مي‌دانند چه کارنامه سياهي از وابستگي به دشمنان اين مرز‌و بوم دارند». آقای کیهان تصور نمی‌کرد که مردم اعتدال را همان اصلاحات محسوب کردند و آن 4 کاندیدای به ظاهر منتقد احمدی‌نژاد را باعث و بانی و همراه دولت اصولگرای احمدی نژاد می‌شناسند.

  تاکیدی نیست که الزاما کارنامه‌ی این دولت سیاه یا فوق سیاه خوانده شود؛ هر دولتی بعد از 8 سال منتقدانی پیدا می‌کند، همچنان که سال 76، 84 و 92 این اتفاق افتاد و جناح مقابل پیروز شد. در آمریکا هم که با ما قابل قیاس نیست هر 4 یا 8 سال، جناح حاکم می‌بازد؛ باختن الزاما به معنی صفر بودن نیست. اما دولت احمدی‌نژاد در «ناکارآمدی» یا «کم‌کار آمدی» نمونه نداشت، وگرنه با آن همه رفتار پوپولیستی رای مردم برنمی‌گشت و به شعارهای زیبای آقای جلیلی رای می‌دادند. ناگفته نماند که اختلافات داخلی و مسایل خارجی هم مانع دولت بود، هر چند خود اصولگرایان مقصر اصلی آن بودند.

  کیهانی بعد از انتخابات می‌گوید که پشتوانه‌ی روحانی احزاب نبوده‌اند و فقط مردم بوده‌اند؛ در 5 خرداد (قبل از انصراف حداد و عارف) در گزارشی بعد از پرداختن به 5 کاندیدای اصولگرا، می‌نویسد: «در ديگر سو نام حسن روحاني و محمد رضا عارف به چشم مي‌خورد. اغلب اعضاي اصلي ستاد روحاني را افرادي از طيف دولت هاشمي و حزب کارگزاران تشکيل مي‌دهند» و 11 خرداد می‌نویسد: «اصلاح‌طلبان هنوز بر سر حمايت از يکي از نامزدها يا تحريم آن به نتيجه نرسيده‌اند. طيف‌هاي مختلف اصلاح‌طلب بر سر حمايت از عارف يا روحاني اختلاف‌نظر جدي دارند و اين در حالي است که روحاني و عارف نيز اصرار دارند تا پايان رقابت در صحنه انتخابات بمانند».

   کیهان که بعد از انتخابات، مدعی یک طرفه بودن حمایت‌ها از روحانی شده بوده، روز 12 خرداد از روحانی پرسیده بود که چرا روحانی به قول کیهان از «قماش وطن فروشان» حمایت می‌کند؟ و تذکر داده بود: آقاي روحاني! اين قماش که امروزه دور شما جمع شده‌اند همان قماش وطن‌فروش و بي‌هويت هستند. چرا از نتيجه کار آنها دفاع مي‌کنيد و با صراحت نمي‌گوئيد که مدعيان اصلاحات در پديد آوردن آن شرايط تحميلي نقش اصلي را داشته‌اند؟!

  شریعتمداری که پس از انتخابات، عارف را تنها کاندیدای اصلاح طلبان خواند، روز دوشنبه 20 خرداد، خود در سرمقاله‌ای از قطعی شدن «یکپارچگی آراء جبهه مدعیان اصلاحات» و «کناره‌گيري عارف به نفع روحانی» خبر داده بود و البته این کار اینقدر طبیعی بود که از نظر خود شریعتمداری نیز: «تنها راه باقی مانده [اصلاح طلبان] آن است که در گام اول آراء پراکنده خود را در یک سبد جمع کنند».

  اوج واهمه‌ی کیهان و نیز اعتراف حاج حسین[!] به اینکه روحانی کاندیدای اصلاح طلبان بود را در روزهای اخیر برخی سایت‌ها به خوبی به روی او آوردند؛ 23 خرداد، شریعتمداری در یادداشتی با عنوان «مانع سيل نشويد»، خطاب به 4 کاندیدای اصولگرا که با تنمای کیهان هم حاضر به کناره گیری نشدند، نوشت: آیا نمی‌بینید که وطن‌فروشان فتنه آمریکایی- اسرائیلی 88 در باشگاه مدعیان اصلاحات کباده می‌کشند و نامزد آنها به حضور و حمایت این عده که در فتنه 88 آشکارا نقش ستون پنجم دشمن را بر عهده داشتند و از جرج سوروس صهیونیست، تیموتی اش، مایکل لدین و... دستورالعمل می‌گرفتند، افتخار هم می‌کند؟!

  حاج حسین آقا! یکی از اقوام که عضو بسیج محله‌ای در تهران است و 4 سال پیش با چشمان خودم او را در مقابل معترضان دیده بودم، در این انتخابات با افتخار به کاندیدایی رای داد که اینچنین علیه او و جریان حامی آن تبلیغ کردید و بعد از انتخابات به مناسبت این پیروزی یک شام میهمانمان کرد! بهترین وقت است که از خود بپرسید آیا همراهان کیهان در سال 88 این بار بدون هیچ دلیلی به آقای جلیلی رای ندادند؟

  ما از همه‌ی این تهمت‌ها می‌گذریم چون بی تاثیر هم شده‌اند، مردم بعد از 4 سال تکرار این دروغ‌ها آنها را باور نکردند، اما ما به قول آقای خاتمی به حذف نمی‌اندیشیم، لذا تلاش می‌کنیم و امیدواریم که کیهان هم خود را اصلاح کند و از فردای به دست گرفتن دولت توسط روحانی، کیهان و جریان احمدی‌نژاد به منتقدی برای نظارت رسانه‌ای و سیاسی دولت مشغول شوند؛ هر چند ای کاش منصفانه‌تر از 8 سال دولت اصلاحات.


  پی نوشت:

  یک: یکی از دوستان در فیسبوک مطلبی خواندنی نوشته است: «آقای امین زاده می گفت: کیان تاجبخش، رابط ایرانی الاصل بزرگ شده در غرب بود. او اگرچه ایرانی اما با این فرهنگ بزرگ نشده بود. سوروس هم یک یهودی بود با بنیادی خیریه که در زمان آقای خاتمی از طریق همین رابط می‌خواست سه پروژه را با هزینه‌ی خود در خصوص مبارزه با بیماری ایدز در ایران کار کند. ما از طریق وزارت خارجه، موضوع را به وزارت بهداشت واگذار کردیم. اما بعداً شنیدیم تاجبخش در دادگاه گفته جورج سوروس با آقای خاتمی دیدار کرده است. / در سلول از او پرسیدیم: آقای خاتمی کی با جورج سوروس دیدار کرد؟ گفت: من که خودم ندیدم! مسوول مستقیمم به من گفت. حالا یادم نمیاد، که گفت دیدار کرده یا می‌خواسته دیدار کنه! / خنده‌ام گرفت. در زمان مرخصی رفتم پیش آقای خاتمی و از ایشان پرسیدم این قضیه دیدار شما و جورج سوروس چیه؟ آقای خاتمی گفت: باور می‌کنی من ایشان را تا به حال ندیدم و اگر الان ببینم شاید به چهره نشناسم. باز خنده‌ام گرفت. / کاش یکی از آقای جورج سوروس می‌پرسید، شاید او حداقل یه چیزی یادش بیاید! تو ایران که نبوده، تو اسراییل هم که آقای خاتمی نرفت! نکنه تو خیابان همدیگر رو دیدند!».

  دو: کسانی مثل حسین شریعتمداری و محمد نوری‌زاد، که به نویسندگی کیهان شناخته می‌شود، نمک سیاست‌اند و حتی تصور یک لحظه بدون آنها سخت است. دوستان ما معمولا شب‌ها به صورت آنلاین کیهان فردا را می‌خوانند و طاقت منتظر ماندن تا صبح را ندارند. نوری‌زاد، رفیق شفیق روزگار نزدیک برادر حسین، که «دو سال پیش» بنا داشت در اعتراض به «نبود آزادی»، «خودسوزی» کند، الان «سه سال» است در کمال آزادی هر چه می‌خواهد اعم از اتهام به سر تا پای جمهوری اسلامی و یا از تحریم انتخابات و غیره با صدای آمریکا درد دل می‌کند. خدایا آنها را از ما نگیر.

  سه: چندی پیش سردار یدالله جوانی در واکنش به نقدی نسبت به شریعتمداری گفته بود: «آقای شریعتمداری به رهبری جفا کرده یا اینگونه نسبت دادن به نماینده‌ی رهبری جفاست؟ آیا می‌توان پذیرفت مقام معظم رهبری که بیشترین اشراف را بر مسایل کشور دارند، اجازه دهند فردی به عنوان نماینده‌ی ایشان مروج تفکر غلط جامعه باشد؟».

  در پاسخ باید گفت که تفاوت مشی کیهان، اطلاعات و جمهوری اسلامی که مدیرمسوول هر سه مستقیم منصوب رهبری هستند نشان می‌دهد که انتصاب شریعتمداری از سوی رهبری به هیچ عنوان غلط یا درست بودن مطالب کیهان را تضمین نمی‌کند، ضمن اینکه مگر به اعتقاد آقای سردار جوانی، رهبری را نعوذبالله مصون از خطا می‌دانند؟

  مشاهده نظرات

در حال بارگیری